W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca w ramach NATO to gwarancja bezpieczeństwa

28.06.2018

- Służba żołnierzy Sojuszu m. in. tu na Łotwie jest dowodem, że przełomowe decyzje podjęte na szczycie NATO w Warszawie są wprowadzane w życie, i że Europa i świat mogą się czuć bezpiecznie, bo Sojusz Północnoatlantycki jest gotowy, żeby zapewnić obronę - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami służącymi na Łotwie.

280618_MMB_PKWLotwa_LChemprek_01

W czwartek, 28 czerwca Andrzej Duda, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej oraz szef MON spotkali  się w bazie Adazi z żołnierzami służącymi w ramach II i III zamiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie.

Jestem pod wrażeniem współpracy pomiędzy żołnierzami ośmiu armii, którzy służą tu na Łotwie. (…) Polska jest solidarna z sojusznikami. Wojsko Polskie jest w Rumunii, Iraku, Afganistanie – wszędzie tam gdzie oczekują naszego wsparcia nasi sojusznicy – mówił minister.

 

Szef MON mówiąc, że Polska jest solidarna, zaznaczył, że nasz kraj  także oczekuje solidarności.  - Doceniamy solidarność jaką nam okazują nasi partnerzy, stąd obecność wojsk USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii w naszym kraju. Stawiamy na jeszcze głębszą współpracę w ramach NATO. Jeden z polskich dowódców – Dowódca Operacyjny RSZ, przejmie już niedługo dowodzenie w Korpusie, który stanowi najwyższe dowództwo w tej części Europy, w tej części flanki wschodniej – mówił minister Błaszczak.

Szef MON w trakcie wizyty podziękował wszystkim  żołnierzom eFP za dotychczasową służbę.

Zwracając się do polskich żołnierzy, powiedział: - Jesteście ambasadorami Polski na Łotwie i w ramach NATO. To wy stanowicie o tym, jak nasz kraj postrzegają nasi sojusznicy i jak postrzega nas społeczeństwo łotewskie. To wy dajcie świadectwo solidarności wobec naszych sojuszników. Dziękuję wam za ofiarną służbę, dzięki której możemy czuć się bezpieczni – powiedział minister.

***

W trakcie uroczystości prezydent oraz szef MON wręczyli żołnierzom batalionowej grupy bojowej odznaczenia. Polska delegacja zapaliła też znicze pod pomnikiem „Vienotiba Speks”, który upamiętnia żołnierzy poległych na misjach.

***

Zgodnie z postanowieniem Szczytu NATO w Warszawie o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu do Polski, Estonii, Łotwy i Litwy przybyły wielonarodowe, batalionowe grupy bojowe. Na Szczycie NATO zdecydowano o podjęciu działań zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa flanki wschodniej.

Obecnie na Łotwie obowiązki przejmuje III zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego, której trzon stanowią głownie żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy. Dowódcą jest mjr Arkadiusz Skórnóga.

PKW wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności eFP. Grupa liczy około 1000 żołnierzy.

Zdjęcia (4)