W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjątkowa sztafeta uczciła 100 rocznicę odzyskania niepodległości

14.08.2018

– Uczczenie w sposób sportowy stulecia odzyskania niepodległości to świetne przesłanie, szczególnie dla ludzi młodych – powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej do uczestników zakończonej w przeddzień Święta Wojska Polskiego Sztafety Niepodległości.

140818_MMB_Sztafeta_RSuchy_01

14 sierpnia szef MON wraz z weteranami Armii Krajowej spotkał się z żołnierzami i pracownikami Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy od 11 do 14 sierpnia pobiegli w Sztafecie Niepodległości wzdłuż Wisły, by w ten sposób uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Startując z dwóch miejsc: ze źródeł i z ujścia Wisły, po przebiegnięciu blisko 1100 kilometrów dwie grupy biegaczy spotkały się w Warszawie. Minister zwrócił uwagę na symbolikę miejsca, w którym spotkał się z biegaczami i weteranami Armii Krajowej:

–  Spotkaliście się w szczególnym miejscu, przy Pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, który udowadnia, że odzyskana w 1918 roku niepodległość, mimo II wojny światowej, mimo całego okresu po wojnie jest dziś żywa. Ten pomnik świadczy o ciągłości polskiej państwowości i polskiej niepodległości. Dziękuję za zaangażowanie żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, bardzo dziękuję za to, że dla Was troska o Niepodległą jest zaszczytem, jest obowiązkiem, przywilejem i honorem – podkreślił szef MON.

 

Minister Mariusz Błaszczak ogłosił podczas spotkania z żołnierzami i pracownikami WOT, że podjął decyzję o ustanowieniu Święta WOT:

– Podjąłem decyzję o tym, aby ustanowić Święto Wojsk Obrony Terytorialnej na dzień 27 września, a więc na dzień, w którym pamiętamy o Polskim Państwie Podziemnym w czasie drugiej wojny światowej.

Dzień 27 września to symboliczny początek zorganizowanego oporu przeciwko okupantom w 1939 roku. Terytorialsi z dumą nawiązują do polskiego podziemia niepodległościowego w swoim etosie i symbolice, czego wyrazem jest znak Polski Walczącej umieszczony na orle Wojsk Obrony Terytorialnej.

Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK profesor Leszek Żukowski docenił Terytorialsów:

– Chciałem za trzy rzeczy podziękować, pierwsza, że w ten sposób czcicie setną rocznicę odzyskania niepodległości. Druga, że metę macie właśnie w tym miejscu, Sejm RP blisko, a ten pomnik ma szczególne znaczenie. No i trzecia rzecz - że zaprosiliście nas tutaj, to znaczy, że coś o nas wiecie, że doceniacie naszą przeszłość – podkreślił.

 Łącznie 130 osób uczestniczyło w sztafecie. Ostatni etap biegu wszyscy biegacze pokonali wspólnie. W biegu wziął także udział sekretarz stanu w MON Tomasz Zdzikot. Minister Mariusz Błaszczak zawiesił pamiątkowe medale na szyjach uczestników Sztafety Niepodległości gratulując inicjatywy i dobrej formy.

– Setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości każdy celebruje na swój sposób. Nam, biegaczom, a jednocześnie żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej dano możliwość uczczenia tej rocznicy w sposób, który jest częścią naszego życia. Jest pasją, którą realizujemy z miłością wraz z kolegami i koleżankami żołnierzami pokonaliśmy ponad tysiąc kilometrów by dać dowód naszego patriotyzmu, miłości do ojczyzny, a zarazem szacunku i miłości do osób, dzięki, którym dane jest nam żyć w wolnym, niepodległym kraju. Każdy z nas bardzo osobiście podszedł do uczczenia tej rocznicy –  powiedziała w imieniu uczestników sztafety szeregowa Barbara Jóźwik.

***

Czytaj więcej: WOT kontynuują tradycję Armii Krajowej

Zdjęcia (4)