W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa : 20 lat Polski w NATO

Wystawa przygotowana z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. Przedstawia drogę Polski do NATO oraz najważniejsze wydarzenia z okresu członkostwa Polski w NATO.

Po transformacji ustrojowej oraz formalnym rozwiązaniu Układu Warszawskiego Polska rozpoczęła integrację polityczną z Zachodem. W grudniu 1991 r. premier Jan Olszewski zadeklarował chęć wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. Od 1994 r. RP była członkiem Partnerstwa dla Pokoju – programu współpracy NATO z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. W czerwcu 1993 r. żołnierze Wojska Polskiego wzięli po raz pierwszy udział w ćwiczeniach Sojuszu pod kryptonimem „Baltops 93”, a dwa lata później Polacy dołączyli do operacji pokojowej IFOR/SFOR w Bośni i Hercegowinie. Oficjalne negocjacje na temat wstąpienia Polski do NATO rozpoczęto w 1997 r. 26 lutego 1999 r. Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podpisał dokumenty ratyfikujące polskie członkostwo w Sojuszu, a 12 marca 1999 r. w miejscowości Independence w USA ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech i Węgier złożyli na ręce sekretarz stanu USA Madeleine Albright dokumenty potwierdzające wstąpienie Polski do NATO. Tego dnia polska flaga po raz pierwszy została wciągnięta na maszt obok flag innych państw członkowskich – uroczystego podniesienia dokonał ówczesny student akademii w Leavenworth mjr Tadeusz Buk, późniejszy generał dywizji i dowódca Wojsk Lądowych. 

Nowa wystawa opracowana i udostępniona przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, nawiązuje nie tylko do tamtych wydarzeń, ale przede wszystkim w  sposób przekrojowy przedstawia proces przemian polskiej armii od tamtej historycznej daty aż po dzień dzisiejszy. Na dwunastu planszach przedstawiono m.in. wydarzenia mające miejsce 12 marca 1999 r. , wspólne ćwiczenia z partnerami, modernizację sprzętu, szkolenie czy też udział naszych wojsk w operacjach NATO.

Materiały

20 lat Polski w NATO - wystawa okolicznościowa WCEO
20​_LAT​_W​_NATO​_1010-1920​_DRUK​_13.pdf 210.30MB