W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzmacniamy bezpieczeństwo i jesteśmy solidarnym sojusznikiem

26.05.2018

- Służąc na Łotwie wykazujecie codziennie solidarność wobec naszych sojuszników z NATO. Decyzje podjęte podczas szczytu NATO w Warszawie spowodowały, że możemy czuć się bezpiecznie w Polsce, ale także na Łotwie, w państwach tworzących NATO. To jest wielka wartość – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z polskimi żołnierzami służącymi na Łotwie.

29 maja 2018 roku. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przebywał w bazie Adazi na Łotwie, gdzie w ramach wielonarodowej batalionowej grupy bojowe służą polscy żołnierze. Na zdjęciu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przemawia do żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie.

W sobotę szef MON przebywał w bazie Adazi na Łotwie, gdzie w ramach wielonarodowej batalionowej grupy bojowe służą polscy żołnierze.

Minister w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na rolę polskiego zaangażowania we wzmacnianie wschodniej flanki NATO oraz zapewnienie bezpieczeństwa w regionie.

- My jesteśmy solidarni wobec naszych sojuszników. Wspieramy ich. Oczekujemy też solidarności i jestem przekonany, że ta solidarność będzie również wtedy, kiedy my znajdziemy się w trudnej sytuacji. To jest właśnie ten system bezpieczeństwa, który gwarantuje nam możliwość swobodnego rozwoju – mówił minister.

Szef MON podziękował także żołnierzom za ich wzorową służbę. Wyróżnił ich okolicznościowymi listami gratulacyjnymi. - Służąc na Łotwie  zdobywacie niezbędne kompetencje. Udowadniacie, że żołnierz polski jest żołnierzem o wysokim morale, oddanym służbie i takim, który bardzo dobrze zna swoje rzemiosło. W ten sposób potwierdzamy długą historię polskiego oręża.

Minister podkreślił, że polscy żołnierze pełnią na Łotwie zaszczytną służbę, która łączy się z  reprezentowaniem naszego kraju w środowisku międzynarodowym.

W trakcie wizyty w bazie szef MON zapalił znicz pod pomnikiem “Vienotiba Speks”, poświęconym  żołnierzom poległym na misjach.

Szef MON zapoznał się z infrastrukturą, planami rozbudowy bazy Adazi oraz sprzętem będącym na wyposażeniu wielonarodowej batalionowej grupy bojowej.

***

Zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Warszawie o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu, do Polski, Estonii, Litwy i Łotwy przybyły wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, natomiast w Rumunii powstaje wielonarodowa brygada. Na Szczycie zdecydowano o podjęciu działań zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa flanki wschodniej Sojuszu.
Skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego stanowią głównie żołnierze  9. Brygady Kawalerii Pancernej z plutonami logistycznymi. Dowódcą jest  dowódca PKW Łotwa mjr Leszek Woźny.
PKW wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Grupa liczy ok. tysiąca żołnierzy.

Zdjęcia (7)