W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzmacniamy współpracę w regionie

21.02.2019

Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej wraz ze swoim odpowiednikiem z Republiki Litewskiej Raimundasem Karoblisem, w obecności Prezydentów obu krajów, podpisali dokumenty o współpracy wojskowej.

Podpisanie Porozumień

Szefowie resortów obrony podpisali porozumienie między Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Obrony Narodowej Republiki Litewskiej dotyczące ustanowienia bezpiecznego połączenia umożliwiającego wymianę informacji radiolokacyjnej między siłami zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej a Siłami Zbrojnymi Republiki Litewskiej.

Podpisanie dokumentów o współpracy odbyło się w Pałacu Prezydenckim w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i składającej wizytę w Polsce prezydent Litwy Dalii Grybauskaite.

Kolejnym dokumentem podpisanym przez ministrów obrony jest list intencyjny w sprawie afiliacji w czasie pokoju, litewskiej brygady zmechanizowanej Iron Wolf i polskiej 15. Brygady Zmechanizowanej do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, która mieści się w Elblągu. Dywizja ma koordynować działania batalionowych grup bojowych NATO działających w ramach inicjatywy eFP na północno-wschodniej flance sojuszu.

W skład 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wchodzi wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO złożona z żołnierzy z USA, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji, jedna z czterech rozmieszczonych w 2017 r. w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Przed podpisaniem dokumentów ministrowie rozmawiali „w cztery oczy” oraz wzięli udział w rozmowach plenarnych delegacji pod przewodnictwem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydent Republiki Litewskiej Dalii Grybauskaitė.

***

W piątek, 22 lutego szef MON złoży wizytę wraz delegacjami w Lublinie, gdzie weźmie udział w złożeniu kwiatów przez Prezydentów RP oraz Litwy pod Pomnikiem Unii Lubelskiej oraz w wizycie delegacji Prezydenta RP, Prezydent Litwy, Prezydenta Ukrainy oraz ministrów obrony tych krajów w wielonarodowej brygadzie składającej się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy.

Zdjęcia (15)