W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzmocnienie obecności USA w Polsce zwiększa bezpieczeństwo w naszym regionie

04.06.2019

Zwiększenie amerykańskiej obecności militarnej w Polsce oraz we wschodniej Europie to główny temat rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W spotkaniu, które odbyło się dziś w Kwaterze Głównej NATO uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Spotkanie w Kwaterze Głównej NATO

– Naszą wolą jest, aby ta zwiększona – mam nadzieję – w przyszłości obecność amerykańska wpisała się w tworzenie bezpieczeństwa w naszym regionie, ale przede wszystkim wpisała się w działania sojusznicze realizowane pod auspicjami Sojuszu Północnoatlantyckiego, którego wszyscy jesteśmy członkami – powiedział po spotkaniu w Kwaterze Głównej NATO prezydent Andrzej Duda.

– Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że Polska przekazała informacje sojusznikom wchodzącym w skład NATO. To dwustronne porozumienie, ale oczywiście będzie częścią szerszej obecności sojuszników NATO w Europie, a zwłaszcza większej obecności Stanów Zjednoczonych w Europie - powiedział po spotkaniu Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Od początku swojej kadencji szef MON zabiega o zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce. Grupa robocza prowadzi rozmowy na temat warunków obecności amerykańskiej w Polsce. Zwiększenie obecności wojskowej USA w naszym kraju to również zwiększenie bezpieczeństwa zarówno wschodniej flanki, jak i całego NATO.

Minister Mariusz Błaszczak wielokrotnie podkreślał, że obie strony - zarówno strona polska, jak i amerykańska, koncentrują uwagę na zrealizowaniu dobrego projektu i osiągnięciu wspólnego sukcesu.

Szef MON prowadził w Waszyngtonie rozmowy na temat zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce m. in. w Kongresie Stanów Zjednoczonych z przewodniczącymi komisji senackich, Izby Reprezentantów, z wiceprzewodniczącymi, a więc zarówno z politykami Partii Republikańskiej jak i Partii Demokratycznej. Minister Błaszczak jest także w stałym kontakcie  z  Patrickiem M. Shanahanem, pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA.

Szef MON w przyszłym tygodniu będzie przebywał z wizytą w Waszyngtonie, gdzie ma zaplanowane rozmowy z przedstawicielami administracji prezydenta Donalda Trumpa na temat zacieśnienia współpracy wojskowej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Podczas dzisiejszych rozmów sekretarz generalny podziękował Polsce za aktywność w ramach NATO - obecność na Łotwie i w Rumunii, udział w misji w Iraku i Afganistanie oraz misji Air Policing. Stoltenberg podziękował również Polsce za utrzymywanie wydatków na obronność na poziomie nie mniejszym niż 2% PKB.