W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzmocnienie współpracy wyszehradzkiej

28.02.2018

Perspektywy współpracy Grupy Wyszehradzkiej w sferze obronności , współpraca i wyzwania stojące przed NATO i UE były tematami spotkania wiceministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej (tzw. Senior Body) w Budapeszcie 27 i 28 lutego. W rozmowach uczestniczył podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski.

t_szatkowski_mon

Ministrowie zgodzili się co do konieczności dalszej adaptacji Sojuszu do zagrożeń ze wszystkich kierunków strategicznych, zgodnie z decyzjami szczytu w Warszawie. W odniesieniu do flanki wschodniej podkreślali znaczenie reformy struktury dowodzenia NATO oraz zapewnienia dostępności i efektywności sił dalszego rzutu, wzmacniających siły obecne już w naszym regionie. Zwracali uwagę na rosnące znaczenie zagrożeń na południowej flance, głównie terroryzmu i nielegalnej migracji. Podkreślali potrzebę obsady ośrodka koordynacji działań NATO w tym regionie (tzw. Hub) oraz poparli przekształcenie dotychczasowych działań Sojuszu w Iraku w misję NATO.

Ministrowie zgodzili się, że ‎ostatnie inicjatywy obronne UE muszą być spójne i komplementarne wobec działań NATO, a pozyskiwane w ich ramach zdolności powinny służyć obu organizacjom. W tym kontekście zwrócili szczególną uwagę na projekt dotyczący usprawnienia transgranicznych ruchów wojsk w Europie, który łączy wymiar wojskowy i cywilny. Zgodzili się, że daje on szansę na zacieśnienie współpracy regionalnej.  Omówili także stan przygotowań Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE do kolejnego dyżuru w II połowie 2019 roku.

Odbyło się także wspólne posiedzenie Grupy Wyszehradzkiej oraz przedstawicieli Korei Pd. Jego tematem była sytuacja bezpieczeństwa w obu regionach.  ‎Ministrowie poszukiwali także obszarów współpracy w tym formacie. 
Wiceminister  T. Szatkowski odbył także dwustronne spotkanie z wiceministrem obrony Korei Południowej Suh Choo-Suk. Ministrowie omówili sytuację bezpieczeństwa oraz zagadnienia związane ze współpracą dwustronną.