W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zacieśnienie współpracy polsko-norweskiej

07.03.2018

Współpraca polsko-norweska w wymiarze dwustronnym oraz sojuszniczym, a także kwestie bezpieczeństwa w regionie bałtyckim i nordyckim były głównymi tematami konsultacji wiceministrów resortów obrony i spraw zagranicznych Polski i Norwegii tzw. „kwadrygi”.

070318_TS_Norway_WKrol_01

Podczas spotkania w Warszawie Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w MON i Tone Skogen  wiceminister obrony Norwegiiwyrazili zadowolenie z wdrażania decyzji szczytu NATO w Warszawie. W szczególności pozytywnie ocenili dotychczasową działalność batalionowych grup bojowych NATO w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności wojskowej (enhanced Forward Presence, eFP), w której uczestniczą zarówno polskie jak i norweskie siły zbrojne. Wiceminister T. Szatkowski zaznaczył rolę Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu wobec grup bojowych NATO.

Uczestnicy spotkania omówili również przygotowania do lipcowego szczytu Sojuszu w Brukseli. Zgodzono się co do konieczności podjęcia dalszych działań na rzecz odbudowy zdolności NATO do obrony kolektywnej.

Przedyskutowano możliwości rozwoju współpracy NATO z Unią Europejską, Szwecją i Finlandią, a także Ukrainą. Ministrowie omówili również wyzwania i zagrożenia regionalnego środowiska bezpieczeństwa. Odnieśli się m.in. do działań Rosji, konfliktu na Ukrainie, a także kontroli zbrojeń oraz środków budowy zaufania i bezpieczeństwa w Europie.

Zdjęcia (4)