W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończenie misji OIR Kuwejt

18.06.2018

Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w MON, w dniach 17-18 czerwca przebywał z wizytą w Kuwejcie, gdzie wziął udział w ceremonii zakończenia działalności Polskiego Kontyngentu Wojskowego OIR Kuwejt.

t_szatkowski_mon

Wiceminister Szatkowski, w imieniu Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, podziękował żołnierzom i pracownikom wojska za profesjonalną służbę związaną z utrzymaniem bezpieczeństwa regionalnego. Jak zaznaczył dzięki takej misji wzmacniana jest także pozycja Polski w ramach NATO. Jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem realizującym zadania w ramach Globalnej Koalicji utworzonej do walki z tzw. państwem islamskim.

W trakcie wizyty wiceminister spotkał się z dowódcą Sił Morskich Kuwejtu kontradm. Khaledem Abdullahem, który podziękował za udział Polaków w misji. Zwrócił także uwagę na współpracę z Polską w obszarze kształcenia wojskowego kadetów, deklarując jednocześnie chęć dalszego zwiększenia liczby szkoleń. Podczas spotkania omówiono również zagadnienia dotyczące sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego oraz Półwyspu Arabskiego.

Obecnie procedowany jest projekt umowy o współpracy w  dziedzinie obronności. Podpisanie umowy ułatwi wzajemną współpracę, zwłaszcza w obszarze przemysłu obronnego i szkolnictwa wyższego.

W trakcie wizyty wiceministrowi towarzyszył Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Michał Jach oraz zastępca Dowódcy Operacyjnego RSZ gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel.

***

Polacy, zgodnie z Postanowieniem Prezydenta RP od 20 czerwca 2016 roku wykonywali zadania rozpoznania lotniczego w ramach operacji INHERENT RESOLVE. Misją Polskiego Kontyngentu Wojskowego OIR (Operation Inherent Resolve) Kuwejt było  wykonywanie zadań na rzecz sił koalicji międzynarodowej.  Polska wystawiła do misji cztery samoloty wielozadaniowe F-16, które realizowały zadania lotnicze w zakresie rozpoznania.