W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zawsze gotowy, zawsze blisko

27.02.2018

Plut. Andrzej Miszczuk w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (1PBOT) jest od 5 lutego 2018 r. Już w drugim tygodniu służby wykazał się wspaniałą postawą. Zauważył pożar i podjął szybkie działania, dzięki czemu nie doszło do katastrofy.

logo_monns

13 lutego 2018 roku. plut. Andrzej Miszczuk , wracając do domu  zauważył ogień wydobywający się z komina w jednym z budynków w miejscowości Hołody. Zdarzenie, które mogło być tragiczne w skutkach, skończyło się bez większych strat. Żołnierz wspomina ten dzień:

 „Przejeżdżając przez miejscowość Hołody, zauważyłem, że pali się komin jednego z domów. Zareagowałem natychmiast. Jestem strażakiem ochotnikiem w OSP Orzeszkowo, byłem też ratownikiem i kierowcą w Wojskowej Straży Pożarnej i wiem, jak poważne w skutkach są takie zdarzenia. Powiedziałem domownikom, co mają zrobić: zamknąć dopływ powietrza do komina i do pieca, ubrać się i wyjść z domu. Poinformowałem jak wezwać straż pożarną i co należy podczas takiej rozmowy powiedzieć. Sam w tym czasie sprawdziłem, czy na poddaszu nie zaprószył się ogień. Towarzyszyłem rodzinie aż do przyjazdu straży pożarnej”.

Żołnierz 1PBOT był jedyną osobą, która zauważyła pożar i dzięki jego szybkiej i odpowiedniej reakcji rodzina nie straciła zdrowia i domu. 

Dowódca 1PBOT płk. Sławomir Kocanowski otrzymał pisemne podziękowanie od poszkodowanej kobiety. Wyróżnił plut.  Andrzeja Miszczuka za wzorową, odpowiedzialną postawę.

plut. Andrzej Miszczuk -  w wojsku służy od 6 lat. Obecnie jest dowódcą drużyny kompanii logistycznej w 1 PBOT.