Zmiany kadrowe w kierownictwie MON oraz Wojsku Polskim
19.06.2026
19 czerwca 2026 roku wicepremier, szef MON wręczył Pani Magdalenie Sobkowiak-Czarneckiej nominację na sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Podczas uroczystości minister obrony narodowej wręczył także decyzje o wyznaczeniu na nowe stanowiska służbowe oficerom Wojska Polskiego.
- Do zadań, które stoją przed Ministerstwem Obrony Narodowej potrzebni są najlepsi ludzie. Potrzebni są ci, którzy tworzą najlepszą i najsilniejszą drużynę. Jak widzicie, obowiązków, które spoczywają na MON jest bardzo dużo - od szkolenia żołnierzy, przez najlepsze wyposażenie, realizację zobowiązań sojuszniczych, wszystkie misje i operacje, po wielką strukturę obejmującą nie tylko wojsko, ale tak naprawdę wszystkie dziedziny życia. Dzisiaj do kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej dołącza pani minister Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. Sprawdziła się znakomicie przy organizacji polskiej prezydencji i przyczyniła się do jej sukcesu
– mówił podczas uroczystości szef MON.
Szef MON mówiąc o dotychczasowej pracy sekretarz stanu w MON podkreślał, że dzięki zdolności, umiejętności, determinacji i sile pani minister Polska mogła zaproponować, wdrożyć a obecnie realizować program SAFE.
Ten projekt - modernizacji i transformacji Sił Zbrojnych RP - trzeba kontynuować i rozwijać. Mamy bardzo dobry skład. Każdy z nas ma swoje umiejętności, swoją wrażliwość i determinację, ale tworzymy jeden zespół. Zadań jest coraz więcej - mówił w trakcie uroczystości szef MON.
- Czas integrować cały proces transformacji i modernizacji polskiej armii. Trzeba mocniej zintegrować przemysł prywatny i państwowy – nie tylko na potrzeby Sił Zbrojnych RP, ale również jako koło zamachowe polskiej gospodarki. Przemysł obronny, jego promocja i sprzedaż polskiego sprzętu za granicę to jedno z najważniejszych zadań – mówił szef MON.
Ważna informacja dla wszystkich Polek i wszystkich kobiet – to właśnie kobieta będzie odpowiadać za wielki proces transformacji Sił Zbrojnych RP oraz budowę relacji sojuszniczych z innymi państwami, a także za wzmacnianie gospodarki poprzez rozwój przemysłu obronnego
– mówił wicepremier Kosiniak-Kamysz.
- Chciałabym podziękować panu premierowi Donaldowi Tuskowi oraz panu premierowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi za zaufanie i powierzenie mi kolejnej misji w rządzie. Dzisiaj wszystkie nasze wysiłki kierujemy na to, żeby budować odporność naszej ojczyzny. Pan premier mówił o sile, determinacji i odwadze. I te cechy na pewno mamy. W najbliższych miesiącach skupię się przede wszystkim na dalszej rozbudowie i transformacji Sił Zbrojnych RP, ich wyposażeniu, ale też na promocji polskiego przemysłu zbrojeniowego, tak żebyśmy produkowali nie tylko na własne potrzeby, ale też stali się potęgą, jeżeli chodzi o eksport. Jestem zaszczycona, że mogę dołączyć do tak wspaniałej drużyny. (…) Biorę na siebie tę ogromną odpowiedzialność. Zdaję sobie sprawę z jej wagi, ale też obiecuję, że zrobię wszystko, żebyśmy budowali taką odporność państwa, aby prawdziwe zagrożenia nie były dla nas przeszkodą
– mówiła w trakcie uroczystości wiceminister Sobkowiak-Czarnecka.
W swoim wystąpieniu szef MON zaznaczył także, że bardzo ważne są dzisiejsze zmiany w Wojsku Polskim. Kolejne pokolenie - jak podkreślił - obejmuje ważne, istotne dla transformacji i modernizacji Wojska Polskiego stanowiska, w tym stanowisko zastępcy dowódcy V Korpusu armii Stanów Zjednoczonych w Fort Knox w USA.
Decyzje o wyznaczeniach na nowe stanowiska służbowe otrzymali:
- gen. dyw. Maciej JABŁOŃSKI – na stanowisko I zastępcy Dowódcy Operacyjnego RSZ;
- gen. dyw. Piotr TRYTEK – na stanowisko zastępcy dowódcy V Korpusu armii Stanów Zjednoczonych (Fort Knox, USA);
- gen. dyw. Piotr FAJKOWSKI – na stanowisko Inspektora Wojsk Lądowych DG RSZ;
- gen. bryg. Sławomir LIDWA – na stanowisko dowódcy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej;
- ppłk Andrzej WASILUK – na stanowisko dowódcy 2. Pułku Rozpoznawczego.