W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Żołnierze gen. Andersa do ostatniego tchu walczyli o wolność Polski

17.05.2019

- Rocznica bitwy o Monte Cassino to bardzo ważna data w historii Polski. Już jutro będziemy obchodzili 75. rocznicę bitwy. Bitwy niezwykłej, bitwy, w której żołnierz polski udowodnił, że jest żołnierzem ofiarnym i oddanym sprawie wolności Polski – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystego capstrzyku w Krakowie.

Żołnierze gen. Andersa do ostatniego tchu walczyli o wolność Polski

W piątek, 17 maja szef MON wziął udział w capstrzyku z okazji 75. rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Uroczystość z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego, harcerzy, uczniów klas mundurowych i zuchów odbyła się w Centrum Operacji Lądowych - Dowództwie Komponentu Lądowego im. generała broni Władysława Andersa.

– Patron gen. Władysław Anders zobowiązuje. Dlatego mogę powiedzieć wprost, że te tradycje, które żołnierze 2 Korpusu Polskiego nieśli z orężem w ręku, walcząc we Włoszech są przez obecne Wojsko Polskie kontynuowane. Postawa zaangażowania, poświęcenia, walki do końca jest postawą, która kształtuje obecną tożsamość Wojska Polskiego – mówił podczas spotkania szef MON.
Minister Błaszczak przypominając historię sprzed 75 lat i bohaterskie czyny polskich żołnierzy zaznaczył, że należeli oni do wyjątkowego pokolenia, które ponad wszystko ukochało Polskę.

– To było pokolenie ludzi, którzy miłowali Polskę, którzy do ostatniego tchu o nią walczyli. To właśnie żołnierze z 2 Korpusu Polskiego przełamali obronę niemiecką pod Monte Cassino. Zrobili coś, co wydawało się nie do zrobienia, co wydawało się niemożliwe. Możemy być dumni z postawy naszych przodków. Chwała Bohaterom! – powiedział szef MON.

Podczas uroczystości w Krakowie minister Mariusz Błaszczak złożył kwiaty i zapalił znicze przed pomnikiem gen. W. Andersa.

Szef MON zwiedził także salę tradycji, w której gromadzone są pamiątki związane z historią żołnierzy gen. Andersa.  – W podziękowaniu za pielęgnowanie tradycji oraz za codzienną służbę w szczególnym roku 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, 15. rocznicy wstąpienia do UE oraz 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino – napisał w księdze pamiątkowej Centrum Operacji Lądowych - Dowództwie Komponentu Lądowego szef MON.
***
17 maja br. w 9 miastach w Polsce – w Krakowie, Białymstoku, Sulechowie, Szczecinie, Kłodzku, Krośnie Odrzańskim, Wędrzynie,  Tomaszowie Mazowieckim oraz Braniewie, z udziałem m. in. kombatantów, żołnierzy Wojska Polskiego, harcerzy, uczniów klas mundurowych odbyły się uroczyste capstrzyki.
 
***
75 lat temu, po zaciekłych walkach, oddziały 2. Korpusu Polskiego dowodzone przez gen. broni Władysława Andersa zdobyły wzgórze i klasztor na Monte Cassino, otwierając wojskom sprzymierzonym drogę na Rzym. Jako pierwszy na szczyt wzgórza dotarł patrol 12. Pułku Ułanów Podolskich i zatknął pułkowy proporczyk. Następnie nad gruzami klasztoru benedyktynów zawieszono polską i brytyjską flagę. Bitwa pod Monte Cassino stała się symbolem wielkiej ofiarności i niezwykłego męstwa polskich żołnierzy na zachodnim froncie.

>>> GALERIA - Żołnierze gen. Andersa do ostatniego tchu walczyli o wolność Polski

Zdjęcia (5)