W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwiększenie gotowości strategicznej do działania – ruszył Defender Europe 20 +

04.06.2020

- Przed chwilą mogliśmy podziwiać żołnierzy polskich i amerykańskich, którzy ramię w ramię poodnoszą swoje umiejętności, ćwicząc tu, na poligonie w Drawsku Pomorskim, co jest dowodem bardzo bliskiej współpracy polsko-amerykańskiej - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Szef MON wita się z żołnierzami amerykańskimi i polskimi na poligonie drawskim. W tle las i piasek. Przed ministrem obrony stoją żołnierze w rzędzie.

W czwartek na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, szef MON zainaugurował polsko-amerykańskie ćwiczenia DEFENDER – Europe 20 Plus, w których uczestniczy blisko 6000 żołnierzy polskich i amerykańskich oraz około 2000 jednostek sprzętu: czołgów, wozów bojowych, artylerii, zestawów rakietowych oraz lotnictwa. Ćwiczenia potrwają do 18 czerwca br.

- Bezpieczeństwo Polski jest większe, ze względu na aktywność Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, Zwierzchnika Sił Zbrojnych.  Bo przecież rezultatem dwóch podpisanych deklaracji jest formuła stałej, trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Rezultatem tych deklaracji jest fakt, że w Polsce jest wysunięte stanowisko dowódcze dywizji amerykańskiej. Jest z nami generał Sylvia, dowódca amerykańskiej dywizji stacjonującej w Polsce.  Polska jest bezpieczniejsza, dlatego, że relacje polsko-amerykańskie są silniejsze i dlatego, że Pan Prezydent Andrzej Duda doprowadził do zacieśnienia tych relacji - podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

W trakcie wizyty minister Mariusz Błaszczak oglądał wspólne szkolenie polsko – amerykańskich żołnierzy, którzy pokonywali przeszkodę wodną na jeziorze Zły Łęg. 

W trakcie ćwiczenia, na szczeblu poszczególnych brygad sprawdzona zostanie zdolność współpracy polskich i amerykańskich żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. Przećwiczony zostanie także główny epizod taktyczny planowany pierwotnie w ramach głównego ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 Allied Spirit XI – forsowanie przeszkody wodnej z udziałem wojsk pancernych i powietrznodesantowych.

- Oczywiście epidemia zmieniła nasze plany, ale najważniejsze jest to, że potrafiliśmy błyskawicznie dostosować się do zmieniających się okoliczności. Wojsko Polskie ani na chwilę nie utraciło swojej gotowości bojowej, a obecność wojsk Stanów Zjednoczonych przez ten cały czas w Polsce jest dowodem dużego zaufania ze strony naszego partnera amerykańskiego - dodał szef MON.

Głównym ćwiczącym z polskiej armii jest 12. Brygada Zmechanizowana, a także żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa,  9. Braniewskiej Brygady Kawalerii, a także z 2. Pułku Inżynieryjnego, 2. Pułku Saperów i 5. Pułku Inżynieryjnego. W ćwiczeniu weźmie udział również komponent lotniczy reprezentowany przez samoloty F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i śmigłowce Mi-24 z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. W ćwiczeniu weźmie również udział 10 statków powietrznych wystawianych przez 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego.

- W ramach naszej współpracy, chcemy pokazać, że jesteśmy w stanie tę misję wykonać efektywnie, wydajnie i zakończyć ją sukcesem. Chcemy równocześnie pokazać, że jesteśmy w stanie ćwiczyć w czasie pandemii i tworzyć bezpieczne warunki do ćwiczenia. W ramach tego ćwiczenia chcemy dowieść nie tylko to, że ważna jest synchronizacja w ramach różnego rodzaju wojsk, ale również to, że takie ćwiczenia można wykonać o wiele lepiej, jeżeli spojrzymy na to z punktu widzenia przedsięwzięcia międzynarodowego – powiedział podczas obserwacji ćwiczenia DEFENDER Europe 20 Plus gen. bryg. Brett Sylvia, dowódca 1 Dywizji Kawalerii US Army.

Ze strony amerykańskiej w ćwiczeniu bierze udział około 4000 żołnierzy z Wysuniętego Dowództwa 1. Dywizji Kawalerii, 2. Brygadowej Grupy Bojowej,  3. Dywizji Piechoty oraz z 3. Brygady Lotnictwa Bojowego, Dowództwa ds. szkoleń 7. Armii oraz 21. Dowództwa Wsparcia Teatru Działań i Połączonego Wielonarodowego Centrum Gotowości.

*** 
DEFENDER-Europe 20 Plus jest modyfikacją pierwotnie planowanego do realizacji ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 - największego przerzut sił wielkości dywizji, w pełnej gotowości bojowej ze Stanów Zjednoczonych do Europy od 25 lat. Planowano przerzucenie 20 000 amerykańskich żołnierzy. Głównym celem DEFENDER- Europe 20 przed i po modyfikacji jest zwiększenie gotowości do działania w sytuacji kryzysowej poprzez sprawdzenie nie tylko zdolności armii USA do szybkiego przerzutu dużej liczby żołnierzy i sprzętu z USA, ale również gotowości państw-gospodarzy do ich przyjęcia.

W chwili podjęcia decyzji o modyfikacji tego ćwiczenia i wstrzymaniu przemieszczania sprzętu ze Stanów Zjednoczonych do Europy, ponad dziewięćdziesiąt procent sprzętu przeznaczonego dla DEFENDER-Europe 20 dotarło z USA drogą lotniczą lub morską na Stary Kontynent. Korzystając z obecności już przerzuconych wojsk i sprzętu jaki dotarł do Polski - przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich norm sanitarnych przeprowadzone zostanie zmodyfikowane polsko – amerykańskie ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 Plus. 

Głównym celem ćwiczenia jest zwiększenie gotowości strategicznej oraz interoperacyjności dzięki zdolności do szybkiego rozmieszczenia oddziałów z USA do Europy, a także sprawdzenie możliwości państw-gospodarzy w zakresie ich przyjęcia. Warto podkreślić, że kluczowa dla ćwiczeń logistyka już została przetestowana i rozwinięta. Ćwiczenia, które potrwają do 19 czerwca, podnoszą także bezpieczeństwo wschodniej flanki oraz służą wypracowaniu procedur użycia wojsk wobec nowych wyzwań współczesnego pola walki i odstraszeniu potencjalnego agresora.

>>> GALERIA - Ruszają polsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe DEFENDER – Europe 20 Plus

Wideo

Zdjęcia (7)