W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Życzenia urodzinowe dla najmłodszego żołnierza „Zośki”

17.12.2019

We wtorek 17 grudnia szef MON odwiedził w podwarszawskich Łomiankach p. Lidię Ziental-Markiewicz, uczestniczkę Powstania Warszawskiego, sanitariuszkę i najmłodszego żołnierza Batalionu „Zośka”.

ikona_kombatantka.jpg

Towarzyszył mu gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. Minister złożył p. Lidii życzenia z okazji 90. urodzin oraz podziękował za bohaterską postawę w Powstaniu Warszawskim.

Pani Lidii składamy serdeczne życzenia i dziękujemy, za to, że jest Pani z nami.

***

Pani Lidia Ziental-Markiewicz ps. „Lidka”, „Mała” podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką Batalionu „Zośka”.

Urodziła się w Warszawie. Przed wojną uczęszczała do szkoły Sióstr Szarytek, w czasie okupacji do Gimnazjum Hoene-Przesmyckiej. W wieku 12 lat wstąpiła do konspiracyjnej organizacji harcerek. Do drużyny wprowadziła ją "Lusia" Alicja Gołod-Gołębiowska. Drużyna specjalizowała się w służbie sanitarnej, ale dziewczęta uczestniczyły też w akcjach "Małego Sabotażu" i kolportażu prasy podziemnej.

Udział w Powstaniu Warszawskim rozpoczęła w Szpitalu Karola i Marii. 3 sierpnia 1944 r. zgłosiła się ochotniczo do Batalionu "Zośka", w którym otrzymała przydział do patrolu sanitarnego II plutonu 3. kompanii "Giewonta". Brała udział we wszystkich akcjach kompanii, jako jedna z nielicznych przeszła cały szlak bojowy zgrupowania "Radosław". Została dwukrotnie ranna we wrześniu 1944 r. na Górnym Czerniakowie.

Dwukrotnie odznaczona Krzyżem Walecznych. Obecnie jest czynnym radcą prawnym.

Zdjęcia (5)