W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomaganie mają we krwi! Pracownicy socjalni nagrodzeni

21.11.2018

21 listopada jest Dniem Pracownika Socjalnego. Minister Elżbieta Rafalska wraz z wiceminister Elżbietą Bojanowską wręczyły dziś nagrody i wyróżnienia za wybitne, nowatorskie rozwiązania w pomocy społecznej.

Minister Elżbieta Rafalska wraz z wiceminister Elżbietą Bojanowską wręczyły dziś nagrody i wyróżnienia za wybitne, nowatorskie rozwiązania w pomocy społecznej.

„Dziękujemy Państwu, pracownikom socjalnym, za ciężką pracę. To Państwo walczycie na co dzień z ubóstwem, bezdomnością, z wieloma problemami” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska, podczas gali wręczenia nagród. „Praca socjalna w ostatnim czasie sprofesjonalizowała się. Polityka społeczna ma różne poziomy. Rozpoczynając od tworzenia prawa, kończąc na poziomie regionalnym, samorządowym. Dobra współpraca jest gwarancją sukcesu” – dodała minister.

Wiceminister Elżbieta Bojanowska przypomniała, że tegoroczne święto przypada w ważnym dla Polski momencie – 100-lecia odzyskania niepodległości. Podczas uroczystości odczytano także list wicepremier Beaty Szydło skierowany do pracowników socjalnych.

W sumie przyznano 13 nagród pieniężnych (w tym 6 indywidualnych i 7 zespołowych) oraz 10 wyróżnień w formie listów gratulacyjnych (6 indywidualnych i 4 zespołowe).

W #KPRM trwa wręczenie nagród za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej. Nagrody wręczają minister @E_Rafalska oraz wiceminister Elżbieta Bojanowska. #pomoc pic.twitter.com/swDlOpApXo

— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 21 listopada 2018

– Działalność społeczna to służba, pasja, a ja mam to szczęście, że jest to także moja praca – mówi Jarosław Pilecki, który działalność społeczną rozpoczął w 2001 roku w Misji Nowa Nadzieja, której był założycielem. Jako wolontariusz pracował na rzecz osób uzależnionych i ich rodzin. Stworzył hostel oraz punkt wydawania odzieży i żywności. – Pewnego dnia przyszedł do mnie Darek, brudny, z gigantyczną brodą, z nałogami. Wyglądał strasznie, ale chciał, żeby mu pomóc. Blisko dwa lata wychodził na prostą, od 12 lat nie pije, ma rodzinę i ośmioletnią córeczkę. Stał się jednym z nas. Pomaga innym – opowiada Jarosław Pilecki, który przyznaje, że w pracy z ludźmi zdarzają się porażki. Boli, gdy komuś nie udaje się pomóc, ale to uczucie nie może przekreślać idei pomagania.
Kiedyś córki miały mi za złe, że na Wigilii w naszym domu zawsze byli jacyś obcy ludzie z problemami. Po latach przyznały, że to doświadczenie je ukształtowało  i nauczyło je kochać ludzi. Jedna z córek prowadzi rodzinę zastępczą, a druga działa w fundacji. Pomaganie mamy we krwi – mówi Jarosław Pilecki, człowiek o niezwykłej wrażliwości, pełnym pasji oraz energii. Potrafi jednoczyć ludzi do wspólnych działań.


Wśród nagród zespołowych znalazł się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piekoszowie. W ośrodku jest zatrudnionych 7 pracowników socjalnych i 3 asystentów rodziny, którzy pod przewodnictwem kierownika ośrodka, oprócz realizacji ustawowych zadań. – Jedne z naszych ważniejszych kampanii to „Obudź czujność – nie lekceważ zagrożenia czadem”, „Bądź bezpieczny na drodze”, „PIT nie taki straszny”, „Nie potrzebujesz? Oddaj potrzebującym!”, „Jedz zdrowo – żyj zdrowo”, „Otwórz oczy! Nie daj się przemocy!” – wylicza Justyna Malarczyk, p.o. kierownika. W akcjach organizowanych przez pracowników Ośrodka uczestniczy wielu mieszkańców gminy, np.  w zabawie mikołajkowej uczestniczyło ok. 160 osób, w spotkaniu wigilijnym brało udział ok. 100 osób. W październiku  br. uruchomiony został Klub Seniora  w ramach rządowego programu Senior+. GOPS w Piekoszowie we współpracy z PUP w Kielcach organizuje też prace społecznie użyteczne, w ramach których bezrobotni podopieczni mają szansę powrotu na rynek pracy i poprawę swojej sytuacji finansowej.

Wyróżnienia zespołowe otrzymał także Dom Pomocy Społecznej „Zielony Taras” w Koszalinie, za rozwój form wsparcia dedykowanych osobom starszym i przewlekle somatycznie chorym i wdrażanie programów współpracy międzypokoleniowej. – Nasza placówka świadczy usługi opiekuńcze osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym, wymagającym wsparcia w miejscu ich zamieszkania. Dom realizuje także teleopiekę jako usługę regularną dla chętnych seniorów, którzy ukończyli 75 lat. To, co robię, robię w zgodzie ze sobą. Praca z osobami starszymi jest mi bliska – mówi Teresa Ilkiewicz.
W tym roku zgłoszono w sumie 142 wnioski o nagrody za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej w tym  69 wniosków o przyznanie nagrody w kategorii indywidualnej i 73 wnioski w kategorii zespołowej.
 

Materiały

Zdjęcie listu wicepremier Beaty Szydło skierowanego do pracowników socjalnych.
Zdjęcie​_listu​_wicepremier​_Beaty​_Szydło​_skierowanego​_do​_pracowników​_socjalnych.JPG 2.14MB
Nagrodzeni i wyróżnieni w 2018 r.
Charakterystyki​_nagrodzonych​_i​_wyróznionych.docx 0.04MB
Zdjęcia z uroczystości.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
30.11.2018 12:47 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
30.11.2018 12:47 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}