W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zgłoś pracowników domu pomocy społecznej na szczepienia przeciw COVID-19. Skorzystaj z formularza on-line.

28.12.2020

Trwają zgłoszenia priorytetowej grupy „zero” do szczepień przeciw COVID-19. Szpitale węzłowe zbierają dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w specjalnie przygotowanych placówkach. Za zebranie listy chętnych pracowników odpowiada pracodawca. Dane może przekazać w wygodny i szybki sposób za pośrednictwem specjalnego formularza online.

Mężczyzna w maseczce ochronnej

Kto należy do priorytetowej grupy „zero”?

W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków.

Są wśród nich:

  • pracownicy szpitali węzłowych,
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Ważne! Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

Czy w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 przewidziane jest szczepienie pracowników domów pomocy społecznej?

Tak. Przyjęty w dniu 15 grudnia br. Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że w Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków. W pierwszej kolejności – w etapie 0 – zaszczepieni zostaną, obok pracowników służb medycznych, także pracownicy domów pomocy społecznej.

 

Czy szczepieniami objęci zostaną także mieszkańcy domów pomocy społecznej?

Tak. W kolejnym etapie przewidziane są szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej.

 

Gdzie będą szczepieni pracownicy domów pomocy społecznej?

Personel medyczny i niemedyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest ich w sumie 509, ich lista znajduje się pod linkiem https://www.gov.pl/web/zdrowie/znamy-szpitale-w-ktorych-bedzie-szczepiony-personel-placowek-medycznych

 

Jak wygląda procedura zgłaszania pracowników domów pomocy społecznej do szczepień?

Proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować dyrektor domu pomocy społecznej. Jeśli jesteś pracodawcą, to na Tobie spoczywa obowiązek zgłoszenia swoich pracowników do szczepienia. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz to zrobić za pośrednictwem specjalnego formularza dostępnego na stronie: https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl/.

Formularz składa się z trzech etapów, w których musisz:

  • wskazać dane zgłaszającego podmiotu
  • wybrać szpital węzłowy
  • przekazać dane pracowników (konieczne: PESEL itd.)

UWAGA! Pracodawco, jeżeli już wcześniej przekazałeś listę bezpośrednio do szpitala węzłowego, nie musisz ponownie jej wysyłać. Formularz online jest przeznaczony dla osób, które jeszcze nie zgłosiły swoich pracowników do szczepień.

Szpital węzłowy wystawia e-skierowanie, umawia z jednostką datę szczepienia zgłoszonego personelu. Po podaniu pierwszej dawki, umawiany jest termin podania drugiej dawki.

 

Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat zgłaszania pracowników dps do szczepień przeciw COVID-19?

Wszelkie informacje na temat procedury dotyczącej realizacji przedmiotowych szczepień dostępne są pod linkiem gov.pl/szczepimysie, zamieszczona jest tam także lista teleadresowa szpitali węzłowych oraz numery infolinii.

Ponadto na stronach internetowych szpitali węzłowych udostępniane są szczegółowe informacje dot. realizacji procedury szczepień przeciw COVID-19 w danym podmiocie oraz kontakt do koordynatora ds. szczepień.

 

Zaszczep się! I pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

Żeby rozpoczęty dziś proces zakończył się powodzeniem – wygraną walką z wirusem, zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Dokładny proces szczepień także harmonogram z wskazaniem konkretnych grup osób, które będą szczepione w określonych etapach opisuje Narodowy Program Szczepień.

Informacje o szczepionkach oraz o szczepieniu dostępne są także na stronie gov.pl/szczepimy się. Zachęcamy do odwiedzin. Pamiętajmy także o stale obowiązujących zasadach bezpieczeństwa. Zanim osiągniemy odporność populacyjną – zachowujmy dystans, nośmy maski, dezynfekujmy ręce, wietrzmy mieszkania, ograniczajmy spotkania z innymi ludźmi. – I nie bójmy się szczepień – przekonują medycy, którzy dziś jako pierwsi przyjęli szczepionkę. Jak mówią, warto to zrobić, żeby wrócić do normalności. – Jeśli nie chcemy zaszczepić się dla siebie, zróbmy to dla innych, także tych, których kochamy – powiedziała Alicja Jakubowska.

{"register":{"columns":[]}}