W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Gaz ziemny

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zajmuje się kształtowaniem polityki energetycznej Polski i otoczenia regulacyjnego oraz polityki energetycznej i regulacji UE w zakresie sektora gazu ziemnego a także wdrażaniem regulacji UE w tym zakresie.

Działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska mają na celu zapewnienie Polakom bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego po rozsądnych cenach.

Polska prowadzi także intensywne działania w zakresie rozbudowy krajowej infrastruktury gazowej, niezbędnej do dywersyfikacji dostaw gazu oraz zwiększania bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Realizacja projektów infrastrukturalnych prowadzona jest również z wykorzystaniem funduszy europejskich – Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 oraz na lata 2014-2020, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), CEF-ENERGY.

Wśród kluczowych działań dywersyfikacyjnych wskazać należy:

  • oddanie do użytkowania nowych lub zmodernizowanych ponad 2000 km gazociągów przesyłowych wysokiego ciśnienia, w tym w ramach tzw. Korytarza „Północ Południe”;
  • zwiększenie o blisko 100% pojemności czynnej podziemnych magazynów gazu ziemnego z 1,6 do 3,2 mld m3;
  • zwiększenie do poziomu 6,2 mld m3 zdolności regazyfikacyjne terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz prowadzenie prac w zakresie dalszej rozbudowy terminalu do poziom 8,3 mld m3 oraz w zakresie nowych funkcjonalności;
  • połączenie gazowe Polska-Dania (Baltic Pipe) oraz połączenia międzysystemowe Polska-Litwa (GIPL) i Polska-Słowacja (GIPS);
  • budowę nowego terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej, tzw. FSRU.
{"register":{"columns":[]}}