W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Magazyny energii

Technologia magazynowania energii nabiera coraz większego znaczenia w czasach transformacji energetycznej, która wiąże się ze wzrastającym udziałem odnawialnych źródeł energii oraz zmianą struktury systemu energetycznego w kierunku energetyki rozproszonej i inteligentnych systemów zarządzania.

Magazyn energii

Materiały

Departament Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zaprasza do składania ofert na wykonanie zamówienia pn. Analiza i opracowanie raportu dotyczącego wsparcia i rozpowszechniania technologii magazynowania energii elektrycznej

 

 

Ilość energii z najbardziej rozpowszechnionych źródeł odnawialnych silnie zależy od czynników pogodowych - aktualnych warunków wiatrowych i ilości docierającej energii słonecznej.  Wymaga to nowego podejścia do zarządzania systemem elektroenergetycznym w celu zbilansowania popytu i podaży. Magazyny pełnią tu funkcję stabilizacyjną odbierając nadmiar energii produkowanej przy korzystnych warunkach pogodowych i przechowując ją do czasu, gdy będzie potrzebna w sieci.

Magazyny energii elektrycznej mogą być wykorzystywane jako niewielkie instalacje przydomowe stanowiące dla właściciela zapasowe źródło energii lub element instalacji prosumenckiej pozwalający zwiększyć autokonsumpcję. Znacznie większe magazyny są stosowane przez zawodowych producentów energii elektrycznej oraz operatorów sieci dystrybucyjnych i przesyłowych w celu poprawy jakości energii, stabilizacji sieci elektroenergetycznych, dostarczania rezerwy mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a także zapewnienia mocy i pojemności dla ładowania pojazdów elektrycznych. Mądrze zlokalizowane magazyny energii mogą również stanowić ekwiwalent rozbudowy sieci lub umożliwić jej odroczenie w czasie.

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska podjęto szereg działań służących wsparciu rozwoju technologii magazynowania energii, zarówno legislacyjnych, edukacyjnych, jak i mających na celu zapewnienie finansowania inwestycji

{"register":{"columns":[]}}