W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Moc zaintstalowana w magazynach energii

Obecnie najwięcej zainstalowanej mocy w magazynach energii elektrycznej na terytorium Polski przypada na elektrownie szczytowo-pompowe (1767,6 MW). Jednak potencjał rozwoju tkwi przede wszystkim w powstających bateryjnych magazynach energii elektrycznej (BME). Między innymi, w ramach polsko-japońskiego projektu wspieranego przez MKiŚ powstał największy hybrydowy magazyn energii elektrycznej o mocy 6 MW zlokalizowany na farmie wiatrowej Bystra. Oprócz tego dotąd uruchomiono następujące BME: Puck 750 kW (Energa Operator); Rzepedź 2,1 MW (PGE); Garbce 5.5 MW (PKP Energetyka); Lubachów 500 kW (Tauron); Wielka Wieś 50 kW (Tauron), Bateryjny Zasobnik Energii przy farmie PV na Górze Żar 500 kW, Cieszanowice 3,2 MW (Tauron), Czernikowie 1 MW (Energa Operator).

grafika z baterią

Ponadto, ponad 130 MW w magazynach jest zainstalowane u odbiorców w przemyśle i w rolnictwie (przeważnie zastępują one używane wcześniej generatory, agregaty Diesla).

Powstają kolejne magazyny w technologii bateryjnej: PGE deklaruje osiągnięcie do 2030 r. 800 MW mocy magazynów w kilkunastu lokalizacjach, z których największy projekt CHEST o mocy 205 MW ma powstać w Żarnowcu, PKP Energetyka do 2027 r. planuje w ramach dofinansowania z KPO uruchomić 200 dwukierunkowych podstacji trakcyjnych z magazynami energii o łącznej mocy 600 MW. Columbus posiada już warunki przyłączeniowe na 3 wielkoskalowe magazyny energii o łącznej mocy 400 MW. Również firma OX2 planuje budowę na Podkarpaciu magazynu o mocy 50 MW.

Rośnie również liczba indywidualnych użytkowników decydujących się na uzupełnienie instalacji OZE o przydomowy magazyn energii. Sprzyja temu objęcie magazynów wsparciem w ramach ostatnich edycji programu priorytetowego „Mój Prąd”, co stanowiło uwzględnienie zmian w regulacjach, polegających na odejściu w 2022 r. od systemu opustów i postawienia na prosumenta jako aktywnego uczestnika rynku energii, który dysponuje prawem do sprzedaży wytworzonej przez siebie energii. Dofinansowanie magazynów energii ma również stanowić zachętę do wzrostu autokonsumpcji. Według szacunków PIME obecnie w Polsce działa około 11 tys. przydomowych magazynów o łącznej mocy ponad 100 MW i pojemności ponad 130 MWh. W większości przypadków magazyny przydomowe współpracują z instalacją PV zapewniając ciągłość zasilania, choć część użytkowników decyduje się na montaż samego magazynu pełniącego rolę rezerwowego źródła zasilania, samodzielnie lub w połączeniu z agregatem prądotwórczym. 

{"register":{"columns":[]}}