W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

25 lat Polski w NATO – czas szans i wyzwań

08.03.2024

- Pamiętam ten moment, niezwykle wzruszający, podniesienia polskiej  flagi w Independence, później przed kwaterą główną NATO. To jest wydarzenie, które zmienia Polskę i zmieniło pozycję Polski na świecie. Nie są to puste słowa. To jest zmiana paradygmatu bycia we współczesnym świecie i ustanowienia na stałe, tak naprawdę tego, co było zasługą naszych poprzedników, czyli przejścia do wolności, demokracji - zaznaczył wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas konferencji zorganizowanej w ramach obchodów 25-lecia członkostwa Polski w NATO.

8 marca 2024 r. w Sejmie odbyła się konferencja „25 lat członkostwa Polski w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) – od zimnej wojny do strategicznego partnerstwa” z udziałem Władysława Kosiniaka -Kamysza, wicepremiera - ministra obrony narodowej. Fot. Krzysztof Niedziela/CO MON

W piątek, 8 marca w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej wicepremier W. Kosiniak-Kamysz uczestniczył w konferencji pn. „25 lat członkostwa Polski w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) – od zimnej wojny do strategicznego partnerstwa”.

- Nie byłoby utrzymania wolności i demokracji zdobytej, wywalczonej przez również tych, którzy są dziś obecni na tej sali, przez pokolenie Solidarności w 1989 roku. Nie byłoby utrzymania tego do dzisiaj, gdyby nie wstąpienie do NATO. Jestem o tym święcie przekonany. Dopełnieniem tego było przystąpienie do Unii Europejskiej, ale NATO było pierwsze. Jest to fundament naszego bezpieczeństwa, ale Polska jest liderem w NATO. To nie jest jakieś NATO, do którego należymy. To jest NATO bardzo jasno określone, które współtworzymy. Polska dzisiaj wydaje najwięcej ze wszystkich państw Sojuszu na armię, na modernizację armii

- zaznaczył podczas spotkania wicepremier.

Konferencję otworzyli Michał Szczerba, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO (ZP NATO), przewodniczący Delegacji Sejmu i Senatu RP do ZP NATO oraz Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu RP.

Dyskusja była prowadzona w ramach dwóch paneli tematycznych: "Polska w NATO – szanse i wyzwania" oraz ": Wartości demokratyczne i odporność społeczna".

- Polska jest autentycznym liderem NATO – i to się zmieniło przez 25 lat. Polskie wojsko i Polska udowodniła, że jest liderem bezpieczeństwa i będzie to robić niezwykle stanowczo. Polska jest dziś bezpieczna, jest w centrum zainteresowania, jest zjednoczona w sprawach bezpieczeństwa. Oswojenie się ze zbrodnią wojny jest niedopuszczalne. To oswajanie się ze śmiercią jest nie do zaakceptowania dla naszej cywilizacji. Dziś najważniejsze jest zainwestowanie w gospodarkę bezpieczeństwa. Każde państwo ma swoje problemy, ale w Sojuszu musimy wydawać przynajmniej 2% na zbrojenia. Nie wszystkie państwa wypełniają ten wymóg. Dziś w Polsce mamy pełną zgodę podatników, naszych obywateli na duże wydatki na obronność. Bez tego nie zapewnimy bezpieczeństwa

- mówił podczas panelu poświęconego członkostwu Polski w Sojuszu szef MON.

Wicepremier W. Kosiniak-Kamysz wręczył wyróżnienia uhonorowanym osobom. Statuetkę z rąk szefa MON odebrali:

  • Pani Jadwiga ZAKRZEWSKA
  • Pan gen. Stanisław KOZIEJ
  • Pan gen. Zbigniew ZALEWSKI
  • Pan płk Krzysztof OSIŃSKI
  • Pan Jan KRZYSZTOF BIELECKI

25 lat temu, 12 marca 1999 roku otworzyliśmy nowy rozdział w historii polskiego bezpieczeństwa. Status członka w Sojuszu Północnoatlantyckim pozostaje jednym z głównych filarów polskiej polityki bezpieczeństwa jak i Europy. Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, a także fundamentem siły odstraszania Sojuszu.

Polska nie tylko korzysta ze wspólnego bezpieczeństwa, ale też wnosi ważny wkład w jego umacnianie. Potwierdzeniem pozycji naszego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim było przyznanie Polsce organizacji spotkania przywódców państw i rządów NATO w 2016 roku. Szczyt, który odbył się w Warszawie był ważnym wydarzeniem w historii Sojuszu, rozpoczynającym nowy rozdział wojskowej adaptacji NATO do zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa.

25 lat obecności Polski w NATO to dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP czas wytężonej służby, dynamicznego rozwoju i budowania silnej pozycji w NATO.

>>> Konferencja „25 lat członkostwa Polski w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) – od zimnej wojny do strategicznego partnerstwa”

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}