W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dotychczasowa skala i tempo wsparcia militarnego dla Ukrainy powinny być utrzymane

08.03.2023

„Rozmawialiśmy na temat nowej inicjatywy. Wspólnego zamówienia i przekazania amunicji na rzecz Ukrainy. To amunicja nie tylko 155 mm, a więc do armatohaubic, ale szeroki zakres amunicji, od amunicji do czołgów konstrukcji zachodniej, po amunicję dla sprzętu postsowieckiego. Rozmawialiśmy na temat tego, żeby ta nowa inicjatywa nie odbywała się kosztem nakładów ponoszonych przez państwa na rzecz innych form wsparcia. Rozmawialiśmy także na temat dofinansowania krajowego przemysłu zbrojeniowego” - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak po posiedzeniu ministrów obrony państw UE w Sztokholmie.

WK5_4886-2

W środę 8 marca br. w Sztokholmie Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej uczestniczył w nieformalnym posiedzeniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Spotkaniu przewodniczył Wysoki Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa, J. Borrell.

Głównym tematem posiedzenia była rosyjska agresja na Ukrainę i wsparcie dla Kijowa. W sesji wziął udział minister obrony Ukrainy O. Reznikow. Ministrowie omówili także zaangażowanie państw w działania Unijnej Misji Wojskowego wsparcia dla Ukrainy  (EUMAM Ukraine) oraz estońską inicjatywę wspólnego zakupu przez państwa UE amunicji kal. 155 mm dla Ukrainy.

„Zakończyły się obrady i spotkanie ministrów obrony państw Unii Europejskiej, w ramach których odbyły się dwie sesje. Pierwsza była poświęcona wsparciu dla Ukrainy. W tej sesji wziął udział minister Reznikow. Ustaliliśmy, że skala i szybkość tego wsparcia militarnego powinna być utrzymana. Podczas tej sesji rozmawialiśmy także na temat naszej solidarności, jeśli chodzi o refundacje donacji, które państwa UE przekazują na Ukrainę. To jest niezwykle ważne, żeby skala tej refundacji była ściśle ustalona. To zachęca państwa Unii Europejskiej do dokonywania donacji na rzecz Ukrainy”

– zaznaczył po spotkaniu wicepremier.

Dowódca misji EUMAM, polski generał dyw. Piotr Trytek, przedstawił informację na temat bieżącego działania misji, która zapewnia m.in.  szkolenie ukraińskich żołnierzy w Polsce. 

„Rozmawialiśmy na temat misji szkoleniowej, która obydwa się w Polsce. Na jej czele stoi dowódca 11 Dywizji Pancernej, generał Trytek. W swoim wystąpieniu przedstawił informacje na temat skali i zakresu tych działań. Podziękowałem za zaangażowanie zarówno żołnierzy Wojska Polskiego, jak również oficerów z 12 innych państw, którzy szkolą ukraińskich żołnierzy z wykorzystywania i posługiwania się czołgami Leopard”

– poinformował szef MON.

Szef MON wziął również udział w sesji z udziałem sekretarza generalnego NATO J. Stoltenberga i zastępcy sekretarza generalnego ONZ ds. operacji pokojowych J.-P. Lacroix.

„Druga sesja dotyczyła zagrożeń o wymiarze globalnym. Są one związane z aktywnością Rosji. Ja postawiłem tezę, że w sytuacji, w której doszłoby do nierozstrzygnięcia konfliktu poprzez zwycięstwo Ukrainy będziemy mieli do czynienia z zamrożeniem konfliktu. A więc z groźbą ponownego ataku Rosji na Ukrainę, czy też na inne państwa. To będzie też będzie negatywnie wpływało na agresywną postawę Rosji w innych częściach świata. Założenie postawiłem takie, że należy wspierać Ukrainę, żeby doprowadzić do jej zwycięstwa, w przeciwnym razie tylko Rosja będzie zachęcona do tego, żeby uderzyć ponownie”

- powiedział wicepremier M. Błaszczak.

W przededniu posiedzenia ministrów obrony państw UE wicepremier M. Błaszczak spotkał się z ministrem obrony Niemiec B. Pistoriusem. Tematem rozmów była dostępność części zamiennych do czołgów Leopard, które przekazywane są przez koalicję państw na Ukrainę.

„Produkcja części zmiennych do tego typu czołgów, a więc czołgów Leopard 2A4 została wstrzymana 20 lat temu. Chodzi zatem o przywrócenie tej produkcji. Prowadzimy dialog ze stroną niemiecką i przemysłem niemieckim. To niezwykle ważne w sytuacji, w której chcemy stworzyć hub, którym czołgi Leopard przekazane Ukrainie będą serwisowane i naprawiane. Ten hub powstanie w polskich zakładach w Gliwicach, w Bumarze. Żeby ten hub mógł pracować, potrzebne są części zamienne. Jesteśmy w kontakcie i prowadzimy dialog. Mam nadzieję, że ten proces zakończy się sukcesem”

– zaznaczył po dzisiejszym posiedzeniu wicepremier M. Błaszczak.

GALERIA-->> Spotkanie ministrów obrony państw Unii Europejskiej

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}