W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Podchorążego na pamiątkę powstania

29.11.2020

- W Dniu Podchorążego dziękuję za to, że zdecydowaliście się dołączyć do Wojska Polskiego i związać Waszą przyszłość ze służbą Ojczyźnie. Życzę wytrwałości, determinacji oraz zaangażowania w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Mam nadzieję, że czas spędzony na uczelni będzie dla Was pomyślny – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście skierowanym do podchorążych uczelni wojskowych z okazji Dnia Podchorążego.

dzien podchorazego

Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy polskiej armii W ten sposób rozpoczęło się Powstanie Listopadowe.

29 listopada br. w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, minister Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystym apelu odbywającym się tradycyjnie na dziedzińcu Belwederu w Warszawie z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Prezydent, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP w swoim wystąpieniu podkreślał, że podczas wybuchu Powstania Listopadowego w 1830 r., młodzi ludzie chcieli wypędzić władzę narzuconą Polakom i mieli świadomość, że Królestwo Polskie powstałe na mocy ustaleń Kongresu Wiedeńskiego to kraj niesuwerenny.

- Urodzili się już w zniewolonej rzeczywistości, ale mieli to wychowanie i pragnienie wolności, to, co przekazywali im rodzice, dziadkowie - jaka to była różnica żyć w tamtej, nawet kulejącej, upadającej, ale jednak własnej ojczyźnie, jaka to była różnica pomiędzy Księstwem Warszawskim, a później Królestwem Polskim zwanym Kongresówką, a jaka to była różnica pomiędzy wolnym, suwerennym krajem, a krajem podległym, niewolnym, niesuwerennym – powiedział podczas uroczystości prezydent.

W trakcie uroczystości podchorążowie wojskowych uczelni ubrani w historyczne stroje wystawili honorowe posterunki przed Belwederem. W ceremonii, podczas której odczytany został apel pamięci przywołujący bohaterskich podchorążych i żołnierzy Wojska Polskiego, uczestniczyli także rektorzy – komendanci wojskowych uczelni.

***

Nocą 29 listopada 1830 roku nad Warszawą pojawiła się łuna. To był sygnał dla młodych słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty do ataku na Belweder. Siedzibę miał tam znienawidzony przez Polaków rosyjski dowódca naszej armii wielki książę Konstanty. Ten dzień zapoczątkował powstanie listopadowe, dziś jest też świętem wojskowych studentów.

>>> GALERIA - Szef MON na uroczystościach Dnia Podchorążego

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}