W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Weterana. Polska o was pamięta.

29.05.2018

- Dziś dziękujemy tym, którzy służą Polsce. Służąc poza granicami naszego kraju, dbają o to, żeby Polska była bezpieczna i się rozwijała. Oni ryzykują własnym życiem. Ryzykują dla nas, żebyśmy mogli żyć w państwie bezpiecznym - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z weteranami w Kielcach.

290518_MMB_DzienWeterana_LChemperek_01

29 maja, w Dniu Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowym Dniu  Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych szef MON w Kielcach uczestniczył w centralnych uroczystościach.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podziękował weteranom za ich służbę. Podkreślił, że ich poświęcenie na każdym kroku doceniają nasi sojusznicy.  Jak zaznaczył, to właśnie udział w misjach buduje solidarność między państwami. -Dzięki temu, ze wspieramy innych możemy liczyć na wsparcie, gdybyśmy takiego wsparcia potrzebowali - powiedział. Przypomniał, że wielu dowódców amerykańskich ceni polskich żołnierzy, bo wie że są dobrze przygotowani do służby i są profesjonalistami.

Minister zwrócił się też do rodzin żołnierzy, którzy zginęli na misjach. Zapewnił, że Polska nigdy nie zapomni o nich i ich najbliższych. - Dziś pamiętamy o tych, którzy oddali swoje życie. O ich rodzinach. Otaczamy je opieką. Pamiętamy też o tych, którzy odnieśli rany. Państwo polskie pamięta o nich - podkreślił.

Szef MON poinformował, że przygotowany jest projekt nowelizacji ustawy o weteranach. Ustawa ma zwiększyć świadczenia dla tych, którzy odnieśli rany na misjach. W ocenie ministra zakres wsparcia ze strony państwa polskiego musi być i będzie większy.

Uhonorowanie zasłużonych weteranów

- Wierni tradycji i porządku. Nie wywołujemy wojen, a doprowadzamy do ich końca. Zawsze jesteśmy wierni sojuszom. Nikt nie pragnie pokoju bardziej niż my weterani, którzy poznali wojenną dramaturgię, którzy widzieli ludzkie cierpienie i sami też otarli się o śmierć- powiedział podczas uroczystości st. kapral Emil Uran, który podczas uroczystości reprezentował żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników wojska.

Szef MON podczas uroczystego apelu wręczył odznaczenia zasłużonym weteranom. Uhonorował także weteranów, którzy brali udział w sztafecie rowerowej - Rajdzie Pamięci, upamiętniającym polskich żołnierzy poległych ma misji w Iraku. Szef MON spotkał się także z weteranami, którzy w połowie czerwca wezmą udział w Rajdzie Pamięci w USA organizowanym dla uczczenia Polaków poległych w Afganistanie.

Uhonorowano również członków pierwszej polskiej reprezentacji na zawody sportowo-rehabilitacyjne "Invictus Games", które jesienią odbędą się w Sydney. W Australii zmagać się będą weterani z wielu krajów, poszkodowani podczas misji.
Podczas uroczystości na kieleckim Placu Wolności  odbył się Apel Pamięci,  defilada pododdziałów oraz prezentacja musztry paradnej. Żołnierze i zawodnicy MMA zaprezentowali szkolenie w ramach pilotażowego programu "Wojownik". Można było oglądać także sprzęt wojskowy i elementy wyposażenia żołnierzy. Wieczorną atrakcją jest koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, z udziałem Kamila Bednarka i Ani Karwan.

We wtorek  szef MON spotkał się również z kadrą Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Minister zapoznał się z zadaniami Centrum oraz sprzętem i infrastrukturą będącą na wyposażeniu jednostki. Złożył także kwiaty pod tablicą upamiętniającą tych, którzy stracili życie na misji.

Główne uroczystości poprzedziła msza święta sprawowana w Bazylice Katedralnej w intencji weteranów i ich rodzin.

***
Weteranem działań poza granicami państwa jest to osoba, która brała udział, w działaniach poza granicami państwa w ramach misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu, nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 60 dni.

W ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa wzięło udział ponad 115 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska. Podczas działań poza granicami kraju poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, ponad 800 zostało rannych. Szczególnie liczne straty WP poniosło podczas misji w Afganistanie, gdzie zginęło 44 Polaków, i Iraku, z której nie wróciło 22 polskich żołnierzy.

 

Polscy żołnierze oraz pracownicy wojska uczestniczyli oraz uczestniczą w działaniach Komisji Międzynarodowych, operacjach Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz NATO. Pełnią zadania polegające na utrzymaniu lub wymuszaniu pokoju, stabilizacji sytuacji w regionie oraz walce z międzynarodowym terroryzmem. Często włączają się także w działania humanitarne.

Aktualnie żołnierze WP służą w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Łotwie, Rumunii, Republice Środkowej Afryki, Państwie Kuwejt, Republice Iraku oraz w basenie Morza Śródziemnego. Dzięki udziałowi w misjach znacznie podniósł się ich poziom wyszkolenia.

W 2011 roku Sejm RP ustanowił 29 maja Dniem Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W tym samym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzień Weterana w Polsce po raz pierwszy oficjalnie obchodziliśmy 29 maja 2012 roku.

czególnie liczne straty WP poniosło podczas misji w Afganistanie, gdzie zginęło 44 Polaków, i Iraku, z której nie wróciło 22 polskich żołnierzy.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}