W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Dziś Las Katyński to miejsce wiecznego spoczynku, ale także panteon pamięci narodowej.”

13.04.2019

- Dokładnie 79 lat temu w Lesie Katyńskim rozbrzmiały pierwsze głuche echa wystrzałów. Rozpoczęło się masowe mordowanie przez NKWD polskich oficerów, którzy po zdradzieckiej napaści z 17 września 1939 roku i po przegranej Wojnie Obronnej trafili do sowieckiej niewoli. Zbrodnia Katyńska była próbą zlikwidowania kadry dowódczej Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w swoim wystąpieniu z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

katyn_MMB

Szef MON  przypomniał, że ta okropna zbrodnia pochłonęła 22 000 ludzkich istnień, elitę naszego narodu - oficerów Wojska Polskiego, policjantów, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.  W rocznicę tej zbrodni przywracamy pamięć o nich i ich rodzinach.

Cześć Ich Pamięci!

***
13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W ludobójstwie katyńskim zginęło 22 000 osób – m. in. więźniowie obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. O odkryciu w Katyniu zbiorowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez NKWD poinformowano 11 kwietnia 1943 r. Dwa dni później - 13 kwietnia - w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie odbyła się konferencja prasowa poświęcona mogiłom odnalezionym przez Niemców
 

{"register":{"columns":[]}}