W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W gotowości do obrony Unii Europejskiej

28.06.2019

- Przez pół roku to właśnie żołnierze z Polski, z 6. Brygady Powietrznodesantowej, z Czech, ze Słowacji, z Węgier i Chorwacji będą w gotowości do reakcji w sytuacji zagrożenia. Będą stali na straży bezpieczeństwa naszych państw, ale także całej Unii Europejskiej - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas inauguracji dyżuru Dowództwa Operacji Unii Europejskiej państw Grupy V4 i Grupy Bojowej Unii Europejskiej.

Jesteśmy gotowi do czynnej obrony naszych państw

28 czerwca br. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wziął udział w uroczystości rozpoczęcia dyżuru Dowództwa Operacji Unii Europejskiej (EU OHQ BG V4), FHQ i Grupy Bojowej UE. W uroczystościach udział wzięli także  przedstawiciele innych państw należących do Grupy Bojowej UE.

- Państwem ramowym Grupy Bojowej Unii Europejskiej, która rozpocznie swój dyżur 1 lipca jest Polska. Natomiast podstawą funkcjonowania Grupy Bojowej jest 6. Brygada Powietrznodesantowa. Żołnierze z 6. Brygady są doświadczonymi żołnierzami, mają doświadczenia z misji zarówno w Iraku, jak i Afganistanie. Należą do elity Wojska Polskiego - mówił podczas uroczystości szef resortu obrony.

Podczas wizyty w Krakowie szef MON zapoznał się z infrastrukturą Dowództwa Operacji Unii Europejskiej i Grupy Bojowej Unii Europejskiej.

- Bardzo cieszę się z tego, że na co dzień żołnierze polscy, czescy, słowaccy, węgierscy i chorwaccy mogą razem ćwiczyć, że w ten sposób wzmacniają zdolności obronne naszych państw. To jest dobre dla naszych państw, ale także jest dobre dla całej Unii Europejskiej - mówił minister.

***
Obsada Dowództwa Operacji Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej (OHQ BG V4 2019/II) została stworzona na bazie COLąd – DKL, Dowództwa Operacyjnego  Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.  Międzynarodowa struktura uzupełniana jest przez Węgry, Czechy i Słowację.
 
Trzon Grupy Bojowej UE stanowi 6 Brygada Powietrznodesantowa. Polska jest państwem ramowym, a obsadę operacyjną  uzupełniają żołnierze z państw Grupy Wyszehradzkiej i Chorwacji.
 
Od 1 lipca do 31 grudnia 2019 roku, stworzone na bazie krakowskiego Centrum OHQ BG V4 2019/II będzie utrzymywać gotowość do kierowania operacjami militarnymi Unii Europejskiej. Zgodnie z koncepcją, Grupy Bojowe Unii Europejskiej są przewidziane do udziału w misjach humanitarnych i prewencyjnych oraz  stabilizacyjnych. W przypadku podjęcia decyzji o interwencji, Grupa musi osiągnąć gotowość do działania w ciągu maksymalnie dziesięciu dni. Żołnierze GB UE mogą zostać przemieszczeni w rejon kryzysu na odległość nawet sześciu tysięcy kilometrów od Brukseli. Grupa Bojowa powinna być zdolna do samodzielnego działania przez 30 dni, z możliwością przedłużenia tego terminu do 120 dni.

>>> GALERIA - Grupa Bojowa EU rozpoczyna dyżur w Krakowie

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}