W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Klasy mundurowe przepustką do służby w Wojsku Polskim

19.07.2022

Ci młodzi ludzie odznaczają się zaangażowaniem i patriotyzmem. Odznaczają się też wyszkoleniem i chęcią, żeby pogłębiać swoją wiedzę, żeby pogłębiać i doskonalić swoje umiejętności, tak, żeby w przyszłości być świetnymi żołnierzami - powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej w Bemowie Piskim.

VII Centralny Zlot Klas Mundurowych w Bemowie Piskim

We wtorek, 19 lipca wicepremier obserwował szkolenie uczniów klas mundurowych uczestniczących w VII Centralnym Zlocie Klas Mundurowych.

"Dziękuję wam za wasz wybór, dziękuję wam za to, że zdecydowaliście się, żeby pójść do klas mundurowych. Kiedy pytałem was o waszą przyszłość mówiliście, że wybieracie Wojsko Polskie. To bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Wszyscy spośród tu zebranych wiedzą, ale ci, którzy nas obserwują nie wszyscy wiedzą, że absolwenci klas mundurowych mają dodatkowe punkty przy rekrutacji do uczelni wojskowych. Warto skorzystać z tych punktów. Zachęcam do tego, żebyście po skończeniu szkoły średniej zostali studentami akademii wojskowych, żebyście później zostali oficerami Wojska Polskiego"

- mówił szef MON w trakcie uroczystej zbiórki kadetów.

"Nawet jeżeli ktoś z was wybierze inną drogę, to na podstawie ustawy o obronie Ojczyzny gama możliwości wyboru jest dużo szersza. Możecie zostać żołnierzami zawodowymi przechodząc przez dobrowolną zasadniczą służbę wojskową i tu, absolwenci także klas mundurowych mają skrócony kurs podstawowy, mogą niezwłocznie niejako już przystąpić do Wojska Polskiego. Jeśli nie, to jest kolejna ścieżka służby Ojczyźnie, a więc terytorialna służba wojskowa. Jeśli nawet i ta forma służby wojskowej wam nie będzie odpowiadać z różnych powodów to niewątpliwie Ojczyzna będzie miała z was dobro, bo wiecie jak posługiwać się bronią, wiecie jak zachować się w sytuacji kryzysowej i to jest właśnie wielka wartość dla bezpieczeństwa naszej Ojczyzny"

- zachęcał młodych ludzi do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego wicepremier M. Błaszczak.

Wicepremier podkreślił, że po zakończeniu edukacji w szkole średniej na uczniów czekają uczelnie wojskowe, w których decyzją szefa MON zwiększono liczbę miejsc, zawodowa służba wojskowa, dobrowolna zasadnicza służba wojskowa oraz WOT.

"Potroiliśmy liczbę miejsc na pierwszym roku wojskowych studiów w porównaniu z rokiem 2015. W samej Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu jest więcej miejsc na pierwszym roku niż było na wszystkich uczelniach wojskowych w roku 2015. I to też jest tylko etap naszych działań bo przygotowujemy filię Akademii Wojsk Lądowych, tak, żeby zwiększyć jeszcze liczbę miejsc"

- mówił w trakcie spotkania szef MON.

"Jeden podstawowy cel nam przyświeca. To bezpieczeństwo naszej Ojczyzny, a bezpieczeństwo naszej Ojczyzny jest zagwarantowane wtedy, kiedy Wojsko Polskie jest silne. Wojsko Polskie jest silne wtedy, kiedy jest liczne, kiedy jest wyposażone w nowoczesny sprzęt i wtedy, kiedy ma wysokie umiejętności, kiedy żołnierze doskonalą się ćwicząc z żołnierzami Sojuszu Północnoatlantyckiego, tak jak tu w Bemowie Piskim, gdzie stacjonują żołnierze amerykańscy, żołnierze brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy

- podsumował swoją wypowiedź wicepremier M. Błaszczak.

VII Centralny Zlot Klas Mundurowych potrwa do 24 lipca i uczestniczy w nim prawie 400 kadetów z całej Polski. Uczniowie klas mundurowych będą szkolić się w specjalnie przygotowanych pięciu blokach tematycznych: przeprawa wodna, walka wręcz w działaniach bojowych, pętla taktyczna, tzw. elementy kursu Spartan, elementy SERE, działania rozpoznawcze. Na zakończenie zaplanowano „Bitwę Mazurską” - dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy 15 Brygady Zmechanizowanej.

W Zlocie uczestniczy 19 dwudziestoosobowych reprezentacji szkolnych wyłonionych podczas eliminacji, które odbyły się w formule zawodów sportowo-obronnych oraz tegoroczni medaliści „Ekstraklasy Wojskowej” – międzyszkolnego turnieju wiedzy o Wojsku Polskim. Z zlocie uczestniczą także zaproszeni kadeci z Litwy, Łotwy i Estonii.

***
Kadeci powołani na Zlot to uczestnicy dwóch programów Ministerstwa Obrony Narodowej: Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe i Oddziały Przygotowania Wojskowego. Pierwszy z nich działa od 2017 roku. Dotychczas zorganizowano jego 5 edycji. Uczniowie w ciągu trzech semestrów nauki  w ramach przedmiotu „edukacja wojskowa” odbywają łącznie 185 godzin lekcyjnych, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych. Absolwenci mają możliwość m.in. odbycia dwunastodniowego szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, które kończy się przysięgą wojskową. Mogą też liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie do uczelni wojskowych.

Programem docelowym dla klas wojskowych są Oddziały Przygotowania Wojskowego. OPW ma oparcie w znowelizowanym prawie oświatowym. Nauczanie wojskowe w oddziałach obejmuje szkolenie zasadnicze w klasach I–III liceum i klasach I–IV technikum, w trakcie którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz obóz szkoleniowy w klasie IV liceum i klasie V technikum. Wszyscy, którzy będą tego chcieli, będą mogli zostać żołnierzami zawodowymi. Naukę w tym programie w roku szkolnym 2021/22 rozpoczęło ponad 7 tys. uczniów w 280 klasach zorganizowanych  w 147 szkołach. Wkrótce liczba ta znacznie się zwiększy. Minister Obrony Narodowej wydał zezwolenie na utworzenie OPW w kolejnym roku szkolnym dla 115 wnioskodawców.

MON oferuje, poza wsparciem merytorycznym, również finansowe – dotacja może być przeznaczona na zakup wyposażenia lub ubioru ucznia, inspirowanego mundurem wojskowym. Koordynowaniem wszystkich trzech projektów edukacyjnych z ramienia MON zajmuje się Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. Łącznie we wszystkich programach w minionym roku szkolnym uczyło się 15,5 tys. kadetów z 207 szkół, uczących się w ponad 600 klasach. W nowym roku szkolnym ta liczba wzrośnie. Szacuje się, że w nowym roku szkolnym edukację w klasach wojskowych rozpocznie ponad 20 tys. kadetów.

Galeria ->>> Klasy mundurowe przepustką do służby w Wojsku Polskim

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}