W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MON i wojsko zaangażowane w działania związane z zagrożeniem koronawirusem

06.04.2020

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 8383 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1068 jednostek sprzętu. Żołnierze m. in. chronią granice, wspólnie z policją patrolują ulice, transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami i rodzinami medyków.

Kolaż zdjęć żołnierzy Wojska Polskiego, którzy biorą udział w walce z koronawirus - Żołnierze Żandarmerii Wojskowej, Terytorialsi, logistycy oraz żołnierze, którzy oddają honorowo krew.

***

Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy oraz specjalistyczny sprzęt wojskowy.

- 30.03. - 4691 żołnierzy i pracowników wojska  oraz 588 jednostek sprzętu wojskowego;
- 31.03. – 4995 żołnierzy i pracowników wojska oraz 613 jednostek sprzętu wojskowego;
- 1.04. – 6350 żołnierzy i pracowników wojska oraz 834 jednostek sprzętu wojskowego;
- 2.04. - 6481 żołnierzy i pracowników wojska oraz 811 jednostek sprzętu wojskowego;
- 3.04. - 8580 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1071 jednostek sprzętu wojskowego;
- 4.04. - 8488 żołnierzy i pracowników wojska oraz 952 jednostki sprzętu wojskowego;
- 5.04. - 8557 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1054 jednostki sprzętu wojskowego.

 Żołnierze wspierają służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Każdego dnia żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej opiekują się kombatantami, osobami starszymi i rodzinami medyków. Współpracują także z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej. W dniach 31 marca – 1 kwietnia żołnierze z brygad logistycznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych zorganizowali transport 3 mln par rękawiczek ochronnych i innych materiałów ochrony indywidualnej  do 16 punktów zarządzania kryzysowego. Materiały są przeznaczone dla personelu medycznego w szpitalach. Trafią także bezpośrednio do Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych.

Od 1 kwietnia 400 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej wspólnie z funkcjonariuszami Policji patroluje miejsca publiczne – przede wszystkim parki, lasy miejskie oraz skwery.

W nocy z 2 na 3 kwietnia żołnierze brygad logistycznych rozpoczęli z magazynów transport 1,2 mln maseczek chirurgicznych oraz 9,5 tys. litrów płynów do dezynfekcji, które następnie zostaną dostarczone do 105 szpitali na terenie całej Polski.

***

W kolejny weekend (28 - 29 marca) około 2000 żołnierzy Wojska Polskiego każdego  dnia współpracowało  na przejściach granicznych ze Strażą Graniczną i Policją. Łącznie na terenie całego kraju, w różnych działaniach mających na celu walkę z koronawirusem w sobotę zaangażowanych było 5382 żołnierzy i pracowników wojska oraz 646 jednostek sprzętu, w niedzielę ponad 4500 żołnierzy. w niedzielę 18 transportów m. in. z płynami do dezynfekcji, odzieżą ochronną oraz sprzętem medycznym trafiło do Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i szpitali jednoimiennych. Transport przygotowali żołnierze z brygad logistycznych w Opolu i Bydgoszczy.

***

Od poniedziałku żołnierze kontynuują współpracę ze Strażą Graniczną i Policją na granicy Polski. Wojsko cały czas pomaga osobom starszym i objętym kwarantanną. Ruszają również kolejne akcje krwiodawstwa. 23 marca  w walkę ze skutkami koronawirusa zaangażowanych było 4968 żołnierzy i pracowników wojska. Ponad 1800 żołnierzy wspierało Straż Graniczną i Policję w ochronie granic. We wtorek na terenie całej Polski zadania wykonywało ponad 4700  żołnierzy oraz pracowników cywilnych. W środę oddelegowanych do zadań zostało 5235 żołnierzy i pracowników wojska.

W czwartek w działania mające na celu walkę z koronawirusem zaangażowanych było  5242 żołnierzy i pracowników wojska oraz 528 jednostek sprzętu. 2056 żołnierzy wspierało służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji  w ochronie granicy.

***

Przez cały weekend żołnierze pomagali służbom w walce z koronawirusem. W sobotę, 21 marca 3379 żołnierzy Wojska Polskiego i pracowników wojska było zaangażowanych m. in. w działania wspierające Straż Graniczną i Policję w ochronie granic. Wojsko do realizacji swoich zadań na terenie całego kraju wydzieliło 545 jednostek sprzętu. W sobotę odbyły się również akcje krwiodawstwa organizowane przez jednostki wojskowe i szkoły oficerskie. W niedzielę, 22 marca w walkę z koronawirusem zaangażowanych było 4048 żołnierzy i pracowników wojska. Żołnierze oprócz wpierania funkcjonariuszy na granicy, tak jak każdego dnia pomagali również osobom starszym, kontrolowali przestrzeganie kwarantanny oraz oddawali krew.

***

W piątek 20 marca ponad 2700 żołnierzy było zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Wojsko Polskie pomagało Straży Granicznej i Policji w ochronie granic oraz wspierało kombatantów.

***

19 marca ponad 2600 żołnierzy wraz ze sprzętem było zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Prawie 1500 z nich wspierało funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji  w ochronie granicy. Zorganizowane zostały także pierwsze akcje honorowego krwiodawstwa wśród żołnierzy.

***

Ponad 2100 żołnierzy wraz ze sprzętem było w środę zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Żołnierze między innymi wspierali służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji  w ochronie granic, pomagali osobom w kwarantannie oraz w transporcie medykamentów do szpitali.

18 marca Wojska Obrony Terytorialnej na polecenie ministra obrony narodowej uruchomiły pod numerem telefonu 800 100 102 specjalną, całodobową i bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem SARS-CoV-2. Specjalistyczna pomoc udzielana jest przez psychologów wojskowych WOT.

W środę szef MON poinformował także, że rotacje żołnierzy z Polskich Kontyngentów Wojskowych będą się odbywały tak, jak zostały zaplanowane, a dzięki temu że żołnierze na misjach są objęci opieką wojskowych służb medycznych, po powrocie do Polski  nie będą objęci kwarantanną.

Pracę rozpoczęło także przygotowane przez Wojsko Polskie mobilne laboratorium rozpoznania biologicznego. Jest w stanie wykonać do 120 testów na koronawirusa dziennie.

 

***

17 marca w pomoc m. in. służbom podległym Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji zaangażowanych było na terenie całego kraju 2391 żołnierzy Wojska Polskiego. Żołnierze Wojska Polskiego  - żołnierze wojsk operacyjnych i terytorialsi wspierali służby na przejściach granicznych, ale także zaangażowani byli w dostarczanie żywności i leków osobom starszym i tym, którzy zostali objęci kwarantanną. Wojsko w swoich działaniach w walce przeciw rozprzestrzenianiu się koronowisrusa wykorzystywało 490 jednostek sprzętu.

We wtorek 17 marca,  żołnierze 10 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej dostarczyli do szpitala w Starachowicach respiratory. Do żołnierzy, którzy od kilku dni wspierają służby na granicach dołączyli we wtorek także żołnierze 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej 60 żołnierzy patroluje granicę w Świnoujściu.

We wtorek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zwrócił się do żołnierzy z prośbą o przyłączenie się do akcji honorowego krwiodawstwa. - Zbiórka jest dobrowolna, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – poinformował szef MON.

16 marca Mariusz Błaszczak podjął decyzję o zaangażowaniu podchorążych w działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zakres działań będzie obejmował zaopatrzenie w żywność i leki dla osób potrzebujących, w tym dla osób objętych kwarantanną. Dodatkowo, podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, w razie potrzeby, udzielać będą wsparcia technicznego administracji oraz samorządów w zakresie uruchamiania usług zdalnych.

Wojsko jest przygotowane na różne sytuacje związane z występowaniem koronawirusa na terenie Polski i wspiera cywilny system ochrony zdrowia.

Współdziałamy z innymi służbami i Ministerstwem Zdrowia, aby maksymalnie ograniczyć zagrożenie dla obywateli i żołnierzy. W sztabie kryzysowym Ministerstwa Zdrowia są oddelegowani w trybie 24 h oficerowie łącznikowi  Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Dotychczas wszczęte procedury działają modelowo.

W resorcie obrony narodowej oraz jednostkach Wojska Polskiego prowadzimy działania  ograniczające możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród  żołnierzy i pracowników  oraz żołnierzy i pracowników wojsk obcych.

Gotowość i zabezpieczenie
Utrzymujemy w stałej gotowości 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków  medycyny prewencyjnej. Wojskowym i cywilnym instytucjom leczniczym oraz jednostkom wojskowym przekazujemy sprzęt ochrony indywidualnej i środki dezynfekcyjne, które udostępnia Agencja Rezerw Materiałowych dla zabezpieczenia działań przeciwepidemicznych.
Jednostki wojskowe posiadają niezbędną ilość środków dezynfekujących.

Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii może wykonać 350 testów dziennie umożliwiających wykrywanie koronawirusa.

W każdym województwie działają wojskowe zgrupowania zadaniowe, które udzielają wsparcia Ministerstwu Zdrowia. Mają one do dyspozycji:
- kilkadziesiąt pojazdów sanitarnych i mikrobusów
- dezynfekcyjne zespoły zadaniowye
- mobilne zespoły medyczne i personel medyczny
- kontenerowy szpital polowy we Wrocławiu wyposażony w 100 łóżek przeznaczony do kwarantanny i udzielania pomocy potrzebującym
- budynek we Wrocławiu wyposażony w 200 łóżek do przeprowadzania kwarantanny
- siły powietrzne – w razie potrzeby – dysponują samolotami i śmigłowcami do ewakuacji medycznej

Wojska Obrony Terytorialnej są zaangażowane w działania prewencyjne związane z prowadzonymi kontrolami na granicy państwa.  Wspierają działania administracji publicznej w punktach kontrolnych oraz zabezpieczeniu transportu.  Pomagają przy pomiarze temperatury oraz gromadzeniu i segregacji kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski. Ponadto Terytorialsi  kontaktują się telefonicznie z weteranami  i sprawdzają jakiej pomocy mogą im udzielić, aby ograniczyć możliwość narażenia osób starszych na zakażenie.
Żołnierze WOT uruchomili bezpłatną infolinię  pomocy psychologicznej dla osób w kwarantannie.

Profilaktyka i monitoring
W wojsku wprowadzono zalecenia  Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego. Dotyczą one stosowania zasad higieny, ograniczenia lub wstrzymania udziału w szkoleniach oraz w imprezach masowych, ograniczenia lub całkowitego wstrzymania  wyjazdów w rejony dużego ryzyka zachorowań, prowadzenia działań informacyjnych z zakresu profilaktyki.
Żołnierze, funkcjonariusze i pracownicy przybywający do Polski z zagranicy wypełniają formularz wywiadu epidemiologicznego. Na jego podstawie podejmowane są kroki profilaktyczne w postaci nadzoru lub objęcia kwarantanną.

Żołnierze przetransportowali i przekazali dwadzieścia siedem kontenerów mieszkalnych oraz trzy kontenery sanitarne do Wrocławia. Skierowano również trzy kontenery mieszkalne na drogowe przejścia graniczne z Republiką Czeską. Dostarczono środki dezynfekcyjne przeznaczone dla powracających z misji, a do placówek medycznych  przekazano środki ochronne (maseczki i kombinezony). Regionalne Bazy Logistyczne zabezpieczają siły i środki do przewozu osób z podejrzeniem zakażenia 2019-nCoV do szpitali zakaźnych lub miejsc kwarantanny. Ponadto utrzymywane są w gotowości do użycia samochody sanitarne oraz mikrobusy i autobusy.
Wojewódzkie Sztaby Wojskowe we współpracy z władzami samorządowymi monitorują sytuację epidemiologiczną.
Wstrzymano przedsięwzięcia rekrutacyjne w ramach akcji „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” a także  zajęcia w uczelniach i szkołach podległych MON. Ćwiczenia żołnierzy rezerwy, zaplanowane do końca maja, przełożono na późniejszy termin.

Wojsko Polskie od samego początku było zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa związanego z zagrożeniem rozwoju koronawirusa w kraju. Wojskowe samoloty przetransportowały polskich obywateli wracających z chińskiego Wuhan. Na bazie szpitala wojskowego we Wrocławiu zorganizowaliśmy zabezpieczenie medyczne gdzie osoby powracające poddane były kwarantannie oraz objęte specjalistyczną opieką i niezbędną diagnostyką. SZ RP jako pierwsze podjęły działania profilaktyczne i zdobyły doświadczenie w walce z koronawirusem.
Sytuacja jest dynamiczna i wojsko maksymalnie szybko dostosowuje się do nowych wyzwań i potrzeb. Dotychczas wszczęte procedury (nie tylko w wojsku) działają modelowo. Wszystkie  służby współdziałają, aby maksymalnie ograniczyć zagrożenie dla obywateli. Stale monitorują sytuację. O kolejnych działaniach będziemy informować na bieżąco.
Żołnierze z państw sojuszniczych przybywający do naszego kraju, m.in. w ramach ćwiczenia DEFENDER-Europe 20,  przed przekroczeniem granicy wypełniają ankietę dot. stanu zdrowia. Żołnierze przebywający na terenie Polski już od dłuższego czasu są objęci obowiązkiem przekazania wypełnionych ankiet w ciągu 24 godzin. Wyniki ankiet są podstawą do podjęcia dalszych działań.

Działajmy razem przeciwko koronawirusowi!

Przez najbliższy czas musimy zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Stąd szerokie działania rządu – takie jak zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach i na uczelniach. Odwołanie imprez masowych. Jest to możliwe dzięki specustawie w sprawie przeciwdziałania koronawirusa.

Wiele jednak zależy od Ciebie!


•    Unikaj skupisk ludzkich, jeśli możesz – udaj się na pracę zdalną.
•    Myj często ręce, nie dotykaj bez potrzeby twarzy.
•    Zwracaj uwagę innym na właściwe zachowania!
Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus.


Jeśli masz objawy towarzyszące koronawirusowi, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na infolinię NFZ pod: 800 190 590

>>> GALERIA - MON i wojsko zaangażowane w działania związane z zagrożeniem koronawirusem

>>> GALERIA - MON i wojsko zaangażowane w walkę z #koronawirus

Wideo

Zdjęcia (9)