W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamięć o bohaterach stanowi fundament naszej tożsamości narodowej

18.12.2018

- Dziś Polska jest wolna. Dziś możemy oddać hołd naszym bohaterom. Szczególnie w tym roku, roku stulecia odzyskania niepodległości pamiętamy o tych, którzy 100 lat temu przyczynili się do odzyskania niepodległości – powiedział Mariusz Błaszczak podczas uroczystości odsłonięcia popiersia generała broni Kazimierza Sosnkowskiego.

181218_MMB_odslonieciepopiersia_WKrol_01

We wtorek w Rembertowie uroczyście odsłonięto pomnik patrona Wojskowego Biura Historycznego, który znajduje się przed nową siedzibą placówki. W uroczystości udział wzięła Halina Babińska, wdowa po adiutancie generała K. Sosnkowskiego. Obecny był także wiceminister Tomasz Zdzikot.

Szef MON podczas uroczystości zwrócił uwagę na rolę Wojskowego Biura Historycznego w upowszechnianiu wiedzy o historii Polski, o bohaterach Wojska Polskiego, o których pamięć próbowano przez lata zatrzeć.  - Nowa siedziba WBH to na pewno lepsze warunki racy, ale też łatwiejsze upowszechnianie wiedzy, to łatwiejszy dostęp do historii dla młodego pokolenia. (…) Cieszę się, że WBH ma takiego patrona – to dobrze świadczy o kierunkach badań, które na pewno będą rzetelnie pokazywały prawdę na temat naszej przeszłości – powiedział minister.

Szef MON przywołując postać generała Sosnkowskiego podkreślił, że dzisiejszy patron Wojskowego Biura Historycznego to prawdziwy patriota, wspaniały dowódca i wzór do naśladowania dla dzisiejszych dowódców i żołnierzy.

***

W trakcie wizyty w WBH szef MON obejrzał także okolicznościową wystawę poświęconą losom generała broni Kazimierza Sosnkowskiego, którą przygotowali historycy Biura.

***

Do zadań  Biura należy w szczególności: projektowanie rozwiązań systemowych  dotyczących  organizacji i funkcjonowania wojskowej sieci archiwalnej, kształtowanie zasobu archiwalnego wojskowej sieci archiwalnej, gromadzenie, ewidencja i przechowywanie  dokumentacji  archiwalnej  wytworzonej  przez jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane oraz prowadzenie wojskowych badań i studiów   naukowych, kwerend archiwalnych i publikowanie artykułów i książek.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}