W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamięć o poległych weteranach będzie wieczna

17.12.2019

- Czy coś może ukoić ból po stracie najbliższych, po stracie męża, syna, brata…? Pamiętamy o nich! Dowodem naszej pamięci jest fakt, że dziś obecni są z nami szef BBN reprezentujący pana prezydenta Andrzeja Dudę, zwierzchnika sił zbrojnych. Są z nami dowódcy Wojska Polskiego, jest z nami Szef Sztabu Generalnego, jest z nami Dowódca Generalny, Dowódca Operacyjny, Dowódca WOT, Dowódca Garnizonu Warszawa, a więc dowódcy najwyżsi rangą. To jest właśnie dowód naszej pamięci o bohaterach. To żołnierze Wojska Polskiego, którzy oddali swoje życie za bezpieczną Polskę. Są naszymi bohaterami - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas obchodów Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach poza Granicami Państwa.

Szef MON wręcza rodzinie poległego weterana pamiątki. W tle dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych i żołnierze Pułku Reprezentacyjnego.

We wtorek, 17 grudnia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wziął udział w uroczystości upamiętniającej żołnierzy poległych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami Polski. Szefowi MON towarzyszyli generał Rajmund Andrzejczak szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Jarosław Mika – Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Tomasz Piotrowski – Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Wiesław Kukuła – Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej i płk Leszek Stępień – Dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
 
Minister Mariusz Błaszczak zwracając się do zebranych rodzin poległych weteranów i do uczestników uroczystości wspominał 121 żołnierzy, którzy w ciągu dziesiątek lat prowadzenia przez Wojsko Polskie misji zagranicznych, stracili życie. Tabliczki z nazwiskami żołnierzy poległych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami kraju wiszą na Ścianie Pamięci obok pomnika poległych na misjach przy Centrum Weterana w Warszawie.
 
Podczas uroczystości odsłonięto tablicę epitafijną śp. kpr. Artura Pyca, który służył w 18. Bielskim Batalionie Powietrznodesantowym i zginął na misji w Afganistanie:
 
- Przed chwilą odsłonięta została tablica stanowiąca epitafium poświęcone żołnierzowi polskiemu, który zginął podczas swojej misji w Afganistanie. To była 5 zmiana. Zginął w takich oto okolicznościach: pojazd, którym się poruszał najechał na minę i w rezultacie właśnie tego zdarzenia Pan Kapral stracił swoje życie. Reprezentował Polskę w Afganistanie, to była misja i to wciąż jest misja prowadzona w ramach naszej współpracy w Sojuszu Północnoatlantyckim – wspominał szef MON.
 
Minister Mariusz Błaszczak podkreślił znaczenie misji zagranicznych dla bezpieczeństwa Polski:
 
- Wojsko Polskie jest aktywne w misjach natowskich, w misjach UE. Wróciliśmy po 10 latach przerwy do misji prowadzonych w ramach ONZ. W ten sposób dbamy o nasze bezpieczeństwo, bo jesteśmy solidarni wobec naszych sojuszników. A więc oczekujemy solidarności w sytuacji, kiedy my musielibyśmy takiego wsparcia oczekiwać. To jest ten mechanizm właśnie. Mechanizm zapewniający nam bezpieczeństwo. Zapewniający bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie – podkreślił minister.
 
- Pamięć o tych żołnierzach, którzy oddali swoje życie za Polskę będzie wieczna. Jeszcze raz serdecznie dziękuję rodzinom, najbliższym żołnierzy poległych w misjach poza granicami kraju za obecność. Dziś za obecność, za wspólne wspomnienie o tych, którzy oddali swe życie za Polskę. Cześć Ich pamięci! – powiedział szef MON.
 
Podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak wręczył srebrne medale Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz pamiątkowe statuetki rodzinom poległych weteranów.
 
***
 
21 grudnia jest Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa. Ten dzień wybrano nieprzypadkowo. 21 grudnia 2011 r. na misji w Afganistanie poległo pięciu żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Od 1953 r., gdy po raz pierwszy polscy żołnierze wzięli udział w zagranicznej operacji wojskowej, 121 z nich nie wróciło do domu. Tabliczki z ich nazwiskami wiszą na Ścianie Pamięci obok pomnika poległych na misjach przy Centrum Weterana.

>>> GALERIA - Szef MON uczcił poległych weteranów

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}