W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamiętamy o ofiarach niemieckich zbrodni w Pomiechówku

31.07.2023

"Z roku na rok to miejsce jest upamiętniane poprzez nasze spotkania i prace prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej. Dziś zostały poświęcone groby. Proces identyfikacji osób pomordowanych nadal trwa. Zachęcam wszystkich, którzy stracili tu swoich bliskich, żeby razem z Instytutem Pamięci Narodowej upamiętnili pomordowanych tutaj bliskich. (...) Jestem wdzięczy, że Wojsko Polskie objęło troską właśnie to miejsce przez lata zapomniane, a dziś właśnie w ten sposób upamiętnione. Zrobimy wszystko, żeby nie powtórzyły się takie zdarzenia" - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Pomiechówku.

31 lipca szef MON wziął udział w uroczystościach upamiętniających ofiary niemieckich zbrodni w Forcie III w Pomiechówku.

31 lipca szef MON wziął udział w uroczystościach upamiętniających ofiary niemieckich zbrodni w Forcie III w Pomiechówku.

Fort III Pomiechówek to miejsce kaźni tysięcy Polaków - ofiar niemieckiego terroru. W czasie II wojny światowej w forcie torturowano i mordowano działaczy Polskiego Państwa Podziemnego, duchownych i zwykłych mieszkańców Mazowsza. Wśród nich wielu Żydów. Szacuje się, że przez Fort III mogło przejść około 50 tys. ludzi, z czego w Pomiechówku śmierć poniosło kilka tysięcy.

"Ci wszyscy, którzy tu spoczywają stanowią dla nas pamięć i ważny element tożsamości narodowej. Oddali życie za to, żeby Polska była wolna i mogła się rozwijać. I taka jest dzisiaj. Ale właśnie, żeby tak było w przyszłości musimy wymagać od siebie poświęcenia i służby. Ofiary okupacji niemieckiej, które spoczywają w Pomiechówku są ofiarami drugiej wojny światowej, a wojna ta wybuchła ze względu na pakt Ribbentrop-Mołotow. Okupacja niemiecka i sowiecka były okrutne. Żeby te tragedie się nie powtórzyły, tworzymy silne wojsko"

- mówił minister.

Ostatnia masowa egzekucja miała miejsce 30 lipca 1944 r., kiedy zamordowano 281 osób. W późniejszym czasie, w forcie, mieściło się ciężkie więzienie śledcze dla Polaków. W więzieniu przetrzymywano tysiące osób, zwłaszcza zaangażowanych w ruch oporu. Wiele z nich było bestialsko torturowano a następnie zgładzono.

Szef MON podkreślił, że aby nie powtórzyły się zbrodnie II wojny światowej, konieczne jest wzmacnianie Wojska Polskiego.

"Zrobimy wszystko, żeby nie powtórzyły się takie zdarzenia. Zrobimy wszystko poprzez wzmacnianie Wojska Polskiego, poprzez powoływanie do życia nowych jednostek, poprzez wyposażanie wojska w nowoczesną broń. Wojsko jest potrzebne do tego, żeby bronić naszego kraju i odstraszać agresora. Z tej drogi nie zejdziemy. Jeśli tylko będziemy kontynuować tę naszą misję po jesieni, to Wojsko Polskie będzie jeszcze liczniejsze i wyposażone w jeszcze bardziej nowoczesną broń. To wszystko, co działo się w czasach II wojny światowej może się wydarzyć również dzisiaj"

- powiedział.

W trakcie uroczystości minister M. Błaszczak złożył kwiaty przy pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej oraz na mogiłach ofiar niemieckich zbrodni, które znajdują się w Forcie III Twierdzy Modlin.

***

W lipcu 2019 minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o stworzeniu w Forcie III miejsca pamięci i udostępnieniu go zarówno dla badaczy, jak i dla osób, które chcą oddać cześć zamordowanym.

>>> GALERIA - Uroczystości upamiętniające ofiary niemieckich zbrodni w Pomiechówku

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}