W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Służba Polsce to zaszczyt, ale i obowiązek

26.05.2018

- Swoim zaangażowaniem i poświęceniem wykazanym podczas intensywnego szkolenia dowiedliście, że służbę na rzecz bezpieczeństwa Polski traktujecie jako osobisty obowiązek, przywilej i zaszczyt - napisał w liście do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

230918_WOT_MNedzynski_01

W sobotę 200 żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową podczas uroczystości w Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie. W uroczystościach w Wysokiem Mazowieckiem uczestniczył Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON.

- Podejmując decyzję o przystąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej staliście się częścią szczególnej formacji wojskowej, nadającej lokalny wymiar odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju. Wierni złożonej przysiędze, świadomi przyjętych obowiązków, doskonale znający najbliższe środowisko, stanowicie istotne wzmocnienie siły obronnej naszego kraju - napisał w liście szef MON.

Minister Błaszczak zwrócił także uwagę, że dzisiejsza przysięga przypada w historycznym dla naszej Ojczyzny rokuw roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przysięgę złożyli żołnierze 14 batalionu lekkiej piechoty, w którego rejonie odpowiedzialności leży powiat wysokomazowiecki, oraz żołnierze 11 batalionu lekkiej piechoty z Białegostoku.

Po defiladzie, która zakończyła uroczystą przysięgę, żołnierze złożyli wiązanki pod pomnikiem kpt. Kazimierza Kamieńskiego ps. „Huzar”, dowódcy 6 Wileńskiej Brygady AK.

W niedzielę odbędą się kolejne uroczyste przysięgi połączone z dodatkowymi atrakcjami dla mieszkańców, m.in. w Mielcu, Lublinie i Radomiu.

***

Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej przebiega zgodnie z planem. Szkolenia żołnierzy pełniących Terytorialną służbę wojskową prowadzi obecnie sześć brygad OT na terenie Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia, Warmii i Mazur oraz Mazowsza. Równolegle trwa formowanie kolejnych siedmiu brygad na terenie województw Polski centralnej. Po ostatnich powołaniach na 16-dniowe szkolenia podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze liczebność formacji przekroczyła 10 tys. żołnierzy.

WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. 

{"register":{"columns":[]}}