W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sztandar Dowództwa WOT - symbol wierności, honoru i męstwa

01.03.2024

„Jest niezwykłym przyjąć na swoje barki odpowiedzialność za zgrupowanie. Jest niezwykłym przewodzić jednostce, grupie, podążać i wyznaczać kierunek. Nie da się tego zrobić bez podkładu wartości. Sztandar nie jest pustym przedmiotem, jest symbolem oddania i jedności. Wyznacza kierunek, daje poczucie wspólnoty. Zgromadza nas nie jako rzecz, ale jako wartość i symbol. Dziś Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej w tej sztafecie, w obliczu wiekuistości minionych pokoleń, w obliczu Niezłomnych, w obliczu tych wszystkich, którzy Polskę do wolności zanieśli otrzymuje swój sztandar. Przed nim się pochyla głowę, pochyla głowę prezydent Rzeczypospolitej, pochyla głowę zwierzchnik sił zbrojnych, pochylamy my wszyscy Polacy głowy przed sztandarami, które są nasze, polskie patriotyczne, które dają nam siłę i moc. Są naszą dumą, są naszą chwałą, są rozpoznawczym symbolem i znakiem na całym świecie” - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak – Kamysz.

1 marca 2024 r., na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Władysław Kosiniak – Kamysz, wicepremier - minister obrony narodowej, wziął udział w uroczystości wręczenia sztandaru wojskowego Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Fot. st. kpr. Wojciech Król/CO MON

1 marca br., na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Andrzej Duda, prezydent RP i Władysław Kosiniak – Kamysz, wicepremier - minister obrony narodowej uczestniczyli w uroczystości wręczenia sztandaru wojskowego Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Jesteście tymi, którzy tak jak powiedział pan prezydent, często  najszybciej przybywacie niosąc pomoc. Dajecie to wsparcie w różnych miejscach Polski. Jesteście ochotnikami i pełnicie tę służbę dobrowolnie. Przychodzicie i niesiecie nie tylko ten sztandar od dzisiaj, ale przede wszystkim niesiecie zobowiązanie wobec państwa polskiego. Robicie to z dumą, za co w imieniu swoim i całego rządu chciałbym bardzo serdecznie podziękować. Dziękuję za wasze oddanie i poświęcenie, za bycie każdego dnia” – zwrócił się do żołnierzy WOT wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.

Matką Chrzestną sztandaru została Halina Rogozińska ps. „Mała” lub „Niebieska” - żołnierz, łączniczka IV Obwodu Ochota, a Ojcem Chrzestnym – Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK - pan Janusz Komorowski. Sztandar ufundowany został z dobrowolnych składek.

Szef MON podkreślił, że przekazanie sztandaru jest również wyrazem osiągnięcia przez Wojska Obrony Terytorialnej pełnych zdolności operacyjnych. 

„Nadanie sztandaru dziś to wyraz dojrzałości, to moment, w którym osiąga się zdolności. Sam sztandar nie wystarczy, żeby powiedzieć, że osiągnęliście pełne zdolności operacyjne, ale w tym roku wierzę, że to wypełnienie ustawy o obronie Ojczyzny nastąpi i Wojska Obrony Terytorialnej przejdą pod nadzór Sztabu Generalnego. To się wydarzy w tym roku i to będzie wypełnienie przepisów ustawy o obronie Ojczyzny, ale to będzie też wypełnienie naszych politycznych wyborczych zobowiązań. To jest wymiar dojrzałości, wymiar gotowości i pełnych zdolności operacyjnych. Te zdolności określi Sztab Generalny. Naszą ambicją jest, żeby to się stało już w tym roku i tak się stanie” – mówił wicepremier.

Aktualnie pod Dowództwo WOT podlega 18 brygad obrony terytorialnej, Jednostka Wojskowa Działań Niekonwencjonalnych „GRYF”, 2 centra szkolenia (CSŁiI w Zegrzu, CS WOT w Toruniu), Ośrodek Reprezentacyjny WOT w Radomiu, Szkoła Podoficerska Sonda oraz batalion dowodzenia WOT. Wojska Obrony Terytorialnej liczą ponad 40 tys. żołnierzy, z czego ok 90% stanowią żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej.

„Otrzymujecie swój sztandar w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze ci walczyli z Sowietami i komunistami, których uważali za nowego okupanta. (...) Sztandar nadany Dowództwu WOT to świadectwo znakomitości żołnierzy tej formacji, ich gotowości i sprawdzenia w służbie. Jest także świadectwem tego, że jesteście razem, stanowicie spójną część naszej armii, potencjału militarnego Rzeczypospolitej. Sprawdziliście się już nie raz. Na samym początku walcząc z klęskami żywiołowymi. Byliście zawsze jednymi z pierwszych na miejscu, blisko i zawsze gotowi” – podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent RP.

***
Wojska Obrony Terytorialnej powstały w 2016 r. Początkowo, Dowództwo WOT przejęło zwierzchnictwo nad pierwszymi trzema sformowanymi brygadami: 1 Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej w Białymstoku, 2 Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej w Lublinie i 3 Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Od października 2023 r. obowiązki Dowódcy WOT w zastępstwie przejął gen. bryg. Krzysztof Stańczyk. 

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. W WOT służbę pełnią żołnierze zawodowi oraz żołnierze pełniący nowy rodzaj czynnej służby wojskowej tj. Terytorialną Służbę Wojskową. Obowiązek TSW jest pełniony w obszarze swojego zamieszkania na dwa sposoby – rotacyjnie (podczas odbywania ćwiczeń i szkoleń wojskowych) oraz dyspozycyjnie (w pozostałym czasie). 

Terytorialsi są gotowi do działania zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny. Współdziałają z żołnierzami wojsk operacyjnych oraz innymi służbami i formacjami mundurowymi.

>>> GALERIA - Szef MON na wręczeniu sztandaru Dowództwu WOT

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}