W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Armii USA

30.06.2022

- Zgoda na przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO oraz ulokowanie w Polsce stałego dowództwa V Korpusu wojsk lądowych USA, to decyzje ważne dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas szczytu NATO w Madrycie.

nato2022 szczyt

W dniach 28-30 czerwca w Madrycie, Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej uczestniczył w spotkaniu Szefów Państw i Rządów NATO.

- Zapadła bardzo ważna decyzja, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski, ale i całej wschodniej flanki NATO, decyzja o którą zabiegaliśmy przez lata. Uzyskaliśmy bardzo dużo dla bezpieczeństwa naszej Ojczyzny - oświadczył wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Wcześniej mieliśmy rotacyjną obecność, w czasie negocjacji doszliśmy do wzmocnionej obecności, a teraz mamy stałą obecność. O to zabiegaliśmy"

- zaznaczył.

Wicepremier przypomniał, że zadaniem reaktywowanego dowództwa V Korpusu US Army jest dowodzenie amerykańskimi wojskami lądowymi na wschodniej flance NATO. Teraz te zadania będą wypełniane z Polski.

Szczyt  NATO w Madrycie odbył się w kluczowym momencie dla bezpieczeństwa transatlantyckiego, w czasie największego od II wojny światowej kryzysu, spowodowanego niczym niesprowokowanym atakiem Rosji na Ukrainę.

Szef MON podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki stawia na wysoką mobilność wojsk i szybkie wzmocnienie w sytuacji groźnej.

- Polska jest gotowa przyjąć takie sojusznicze wsparcie dzięki obecności dowództwa V Korpusu i budowanego  składu amerykańskiego sprzętu, z którego w razie potrzeby korzystaliby przerzucani do regionu żołnierze. Jeżeli do tego dodamy fakt rozbudowy polskich sił zbrojnych, to jest to najlepsza recepta na bezpieczeństwo naszej ojczyzny

– dodał M. Błaszczak.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w Madrycie, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Od jesieni 2020 roku w Poznaniu działa wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, które koordynuje działania sił lądowych USA w Europie. Na początku marca, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, Amerykanie zapowiedzieli przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu z USA do Europy i przerzucenie z Fort Knox do Niemiec i Polski kolejnych wojskowych.

"Mamy historyczny przełom" – tak o zgodzie na rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię mówił wicepremier Błaszczak. Podkreślił, że wstąpienie tych państw do Sojuszu oznacza "nowe dylematy dla Rosji, dla agresywnej polityki rosyjskiej, co też jest niezwykle korzystne z punktu widzenia naszego kraju". Szef MON wyraził uznanie dla fińskiego systemu obrony powszechnej i dla zaawansowanych technologii szwedzkiego przemysłu zbrojeniowego.

"Niewątpliwie obecność Szwecji i Finlandii wzmacnia Sojusz Północnoatlantycki, wzmacnia bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO"

- powiedział.

Odnosząc się do kwestii rozbudowy - w razie potrzeby - rozmieszczonych w krajach wschodniej flanki NATO wielonarodowych batalionowych grup bojowych do poziomu brygad, podkreślił, że będzie to zależało od potrzeb poszczególnych państw i już rozlokowanych sił.

"Stworzone zostały ramy, które będziemy wypełniać treścią"

- powiedział.

Wicepremier zaznaczył, że"ramy dotyczą możliwości podniesienia zaangażowania sojuszniczego".

W ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP) w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie stacjonują cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO. W przeddzień szczytu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oprócz rozbudowy sił wysokiej gotowości z 40 tys. do 300 tys. żołnierzy zapowiedział zwiększenie potencjału grup bojowych do poziomu brygad.

Podczas szczytu NATO w Madrycie wicepremier Mariusz Błaszczak rozmawiał na temat bezpieczeństwa w Europie i wspólnych inicjatywach m. in. z L. Austinem, sekretarzem obrony USA i Benem Wallacem, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii.

***

W trakcie Szczytu NATO odbyły się  trzy sesje Rady Północnoatlantyckiej (NAC). Pierwsza,  z udziałem (VTC) prezydenta Ukrainy poświęcona była rosyjskiej wojnie przeciwko Ukrainie, jej następstwom a także dalszemu pakietowi wsparcia dla Kijowa. Przyjęta została Koncepcja Strategiczna. Dokument wskazuje na kluczowe cele i zadania NATO w świetle coraz bardziej niebezpiecznej i nieprzewidywalnej sytuacji geopolitycznej. Koncepcja nakreśla nową politykę wobec Rosji, wyznacza wspólną odpowiedź na wyzwanie związane z polityką Chin i potwierdza determinację do obrony każdego sojusznika.

Druga sesja z udziałem najbliższych partnerów: Australii, Finlandii, Gruzji, Japonii, Korei, Nowej Zelandii, Szwecji i UE, koncentrowała się na globalnych wyzwaniach dla bezpieczeństwa, w szczególności rosnącej potędze Chin oraz konsekwencjach dla interesów i bezpieczeństwa Sojuszu.

W czwartek (29.06.), ostatnia sesja Rady Północnoatlantyckiej, w gronie 30 sojuszników, poświęcona była zagrożeniom i wyzwaniom z południowego kierunku strategicznego. Jej celem było podsumowanie działań na rzecz walki z terroryzmem, omówienie możliwości przeciwdziałania kryzysowi żywnościowemu oraz zwalczania ingerencji państw trzecich w wewnętrzne procesy państw partnerskich NATO, a także wsparcia partnerów w budowie ich zdolności obronnych.

Rozmowy przywódców państwa NATO dotyczyły także wydatków obronnych i wypełnienia zobowiązania szczytu z Walii do osiągnięcia poziomu 2% PKB na obronność do roku 2024.  W Polsce, wg półrocznej oceny wydatków obronnych, ich udział w PKB na koniec bieżącego roku osiągnie poziom około 2,4%.

Podczas szczytu NATO oficjalnie zainaugurowane zostało uruchomienie prac nad utworzeniem Funduszu Innowacyjności NATO. Prezydent RP, wraz z innymi państwami sojuszniczymi zainteresowanymi udziałem w Funduszu, podpisał Letter of Commitment z planowanym osiągnięciem gotowości do przeprowadzenia pierwszych inwestycji w II kwartale 2023 r.

Tematem obrad podczas szczytu to m. in. uzgodnienie działań dotyczących członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO w sposób gwarantujący interesy wszystkich sojuszników.

GALERIA-->> W Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Armii USA

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}