W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojsko Polskie – nowe jednostki, większa liczebność

03.11.2023

Aktywnie działamy na rzecz zwiększenia liczebności Wojska Polskiego – już teraz mamy pod bronią ponad 186 tysięcy żołnierzy,  dla porównania w 2015 było ich tyko 95 tysięcy. Tylko liczna, wyszkolona i dobrze wyposażona armia może odstraszyć potencjalnego agresora – dlatego konsekwentnie realizujemy cel jakim jest 300 tysięczna armia. 

silne,_liczebne_wojsko_polskie

Właśnie dlatego utworzyliśmy w 2017 Wojska Obrony Terytorialnej, które liczą dziś ponad 38 tysięcy żołnierzy oraz rozwinęliśmy nasze zdolności w obronie cyberprzestrzeni tworząc w 2022 roku Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Cały czas tworzymy nowe i odtwarzamy zlikwidowane wcześniej jednostki wojskowe – w 2018 roku podjęliśmy decyzję o sformowaniu 18. Dywizji Zmechanizowanej (jednostki jakie ją tworzą stacjonują m. in. w Warszawie, Siedlcach, Lublinie i Łomży), a na początku 2023 roku zapadła decyzja o tworzeniu kolejnej dużej jednostki - 1. Dywizji Piechoty Legionów (wojsko wraca do takich miejscowości jak: Ciechanów, Białystok, Czerwony Bór, Siemiatycze, Łomża, Chełmno, Brodnica, Grajewo, Ostrołęka, Ślubowo, Targonie, Wielbark, Kolno, Iława Kamionka). Obydwie formacje wraz z intensywnie modernizowaną 16. Dywizją Zmechanizowaną wzmocnią potencjał obronny wschodniej części Polski – właśnie dlatego to do tych jednostek w pierwszej kolejności trafiać będzie właśnie pozyskiwany najnowocześniejszy sprzęt bojowy. 

Wojsko Polskie – nowa perspektywa:

Uporządkowaliśmy system prawny wprowadzając na początku 2022 roku ustawę o obronie Ojczyzny – zastąpiliśmy nią 14 innych ustaw w tym archaiczne przepisy o powszechnym obowiązku obrony z 1967 roku. Nie tylko otworzyliśmy wojsko na nowoczesny system rekrutacji tworząc Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, które wraz ze swoimi oddziałami działa na terenie całego kraju, ale również daliśmy zainteresowanym możliwość pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – tylko w ciągu ostatniego półtora roku przeszłą przez nią ponad 42 tysiące ludzi - część z nich już służy w armii zawodowej. Równocześnie dbamy o atrakcyjność finansową służby - pensja szeregowego wzrosła z 2,5 tys. w 2015 roku do 6000 zł obecnie. Wprowadziliśmy też nowe dodatki - motywacyjny, za służbę w jednostce bojowej czy na granicy, a także świadczenie motywacyjne dla żołnierzy z najdłuższym stażem – tak atrakcyjnego finansowania od początku służby w Wojsku Polskim jeszcze nigdy nie było. Dzięki tym zmianom jesteśmy w stanie zaplanować i wykorzystać najwyższy budżet obronny w historii współczesnej Polski, który w przyszłym roku wyniesie aż 158 mld zł  czyli ok. 4,2 proc. PKB. Tym samym wskaźnikiem relacji wydatków obronnych do PKB wejdziemy do czołówki państw NATO jednocześnie znacznie przekraczając sojusznicze minimum 2 proc. PKB. Dla porównania – w 2015 roku budżet obronny wynosił jedynie 38 mld zł. 

Wojsko Polskie – budowa systemu:

W ramach ustawy o obronie Ojczyzny przeformułowaliśmy ideę aktywnej rezerwy – czerpiąc z wzorów amerykańskich chcemy zagwarantować wojsku specjalistyczne kadry na przyszłość. Budujemy ten system bardzo głęboko – zaczynamy już na etapie szkół - w oddziałach przygotowania wojskowego, w klasach mundurowych od 1 września tego roku, naukę rozpoczęło 28 000 uczniów a początek roku na uczelniach wojskowych uroczystą przysięgą zainaugurowało niemal 1800 żołnierzy rozpoczynających tam studia.  Dzięki takim rozwiązaniom gwarantujemy Wojsku Polskiemu wyszkolone i specjalistyczne kadry oraz wzmacniamy narodowy system rezerw. Równolegle Wojsko Polskie zaktywizowało się jako partner społeczny – programy takie jak „Trenuj z Wojskiem” czy „Trenuj jak żołnierz” otworzyły przed Polkami i Polakami możliwość zapoznania się z wojskiem i specyfiką służby – wcześniej nikt im takich możliwości nie oferował.  

Wojsko Polskie – nowa jakość, nowe uzbrojenie:

Wspólnie z narodowym przemysłem obronnym działamy aktywnie na rzecz unowocześnienia polskiej armii – skala tego procesu jest dziś niespotykana – Wojsko Polskie przechodzi generacyjną przemianę i jest na drodze do stania się jedną z najsilniejszych armii w Europie. Modernizowany jest każdy rodzaj Sił Zbrojnych RP. Do wojsk lądowych trafiają czołgi Abrams, K2, armatohaubice KRAB i K9, transportery BORSUK, pojazdy rozpoznawcze ŻMIJA. Marynarka Wojenna otrzymała i w perspektywie czasu otrzyma nowe okręty MIECZNIK i KORMORAN oraz okręty podwodne w ramach projektu ORKA - w tym roku ruszyła też budowa pierwszego z dwóch okrętów rozpoznawczych zamówionych w ramach programu DELFIN. Na polskim niebie wkrótce zobaczymy samoloty F35 oraz supernowoczesne śmigłowce APACHE - część nowego sprzętu lotniczego m.in. samoloty FA 50, śmigłowce AW 101, AW 149, BLACK HAWK jest już w Polsce. Należy podkreślić, że Polskie niebo będą pierwszy raz w historii patrolować dwa kupione w tym roku w Szwecji samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab 340 AEW&C. Równolegle budujemy skuteczny – wielowarstwowy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej WISŁA i MAŁA NAREW. Pierwszy raz w historii Warszawa ma zapewnioną obronę przeciwko atakom pocisków balistycznych. Jednostka pełniąca ten dyżur bojowy otrzymała dostawy elementów zestawu Patriot zintegrowanego z systemem IBCS od 2022 roku i jest jego drugim użytkownikiem na świecie. 

Wojsko Polskie – obrona każdego skrawka Polski:

Od samego początku przestrzegaliśmy świat przed agresywną i imperialistyczną polityką Rosji Putina – Ukraina potwierdziła nasze obawy – teraz cały świat wyciąga z tego wnioski. To dzięki naszej postawie podczas ostatniego szczytu NATO w Wilnie Sojusz zaakceptował najnowsze plany obronne, które zakładają zdecydowaną obronę każdego skrawka terytorium Sojuszu – wspólnie z NATO nie dopuścimy do scenariusza ukraińskiego. Polska jako Państwo jest niepodzielna dlatego – w przypadku agresji -  zakładamy obronę każdej części naszego kraju od samego początku potencjalnego konfliktu. 

Wojsko Polskie – bezpieczne granice:

Szybka i stanowcza reakcja na hybrydowy atak na granicy polsko-białoruskiej udaremniła wykorzystanie migrantów jako broni przez reżim Łukaszenki. Zbudowaliśmy skuteczną zaporę chroniącą nie tylko Polskę, ale również całą Europę Wschodnia przed inspirowanymi przez Kreml działaniami mającymi zdestabilizować kraje demokratyczne. W celu wzmocnienia bezpieczeństwa jesteśmy w stałym kontakcie z sojusznikami z NATO, szczególnie z Litwą i pozostałymi państwami bałtyckimi, cały czas bardzo ściśle współdziałamy też z naszym partnerem strategicznym – Stanami Zjednoczonymi. Na granicy i w rejonach przygranicznych bezpieczeństwa strzeże ok. 10 tysięcy żołnierzy, z czego 4 tysiące bezpośrednio wspiera Straż Graniczną. Wojsko cały czas jest gotowe wspierać pozostałe służby mundurowe – również na innych odcinkach granicy tak jak ma to miejsce na granicy ze Słowacją, która w tej chwili boryka się z problemem nielegalnej migracji.

Wojsko Polskie – strategiczna współpraca z USA:

W 2020 rok został odtworzony V Korpus Sił Lądowych USA - jego główna baza mieści się w Fort Knox w stanie Kentucky, a jego wysunięte dowództwo w Poznaniu. To właśnie z tego miasta dowodzone są siły amerykańskie na całej wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. To na jego wzór tworzymy 2 Korpus Polski, w którego znajdzie się m.in. element sił powietrznych związany ze śmigłowcami APACHE. Korpus będzie odgrywał kluczową rolę w prowadzeniu ewentualnej narodowej i sojuszniczej operacji obronnej Polski.  Dzięki doskonałym relacjom Warszawy i Waszyngtonu mamy w Polsce tak ważną strukturę – to również wyraz naszego strategicznego partnerstwa i zacieśnienia umowy o współpracy, którą Polska i Stany Zjednoczone zawarły 15 sierpnia 2020 roku.

Wojsko Polskie – wsparcie Ukrainy:

Polska była i jest jednym z liderów pod względem pomocy materiałowej i humanitarnej kierowanej na Ukrainę, przekazywaliśmy lub przekazujemy bardzo szerokie wsparcie m.in. szkoleniowe, materiałowe i humanitarne. To właśnie na Ukrainie tak doskonale sprawdziły się rodzimej produkcji KRABY i PIORUNY. Cały czas Zachód działa wspólnie – doskonałym przykładem będzie tu trwająca unijna misja pomocy wojskowej UE (EUMAM) dla tego kraju – dowódcą dowództwa operacyjnego tej misji jest polski generał. Pamiętajmy, że to dzięki postawie Polski na Ukrainę trafiły czołgi Leopard – jesteśmy również jednym z wiodących krajów umożliwiających przygotowanie personelu ukraińskiego do wykorzystania nowoczesnego sprzętu zachodniego.

{"register":{"columns":[]}}