W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 będą serwisować śmigłowce AW101 Merlin

08.01.2020

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A. i Politechnika Gdańska podpisały 8 stycznia 2020 roku umowy offsetowe, które wynikają z zakupu dla Marynarki Wojennej RP czterech śmigłowców AW101.

1280x540_omon

Umowę na dostawę czterech śmigłowców w kwietniu 2019 roku podpisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Kupione śmigłowce przeznaczone będą do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) i działań poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych (CSAR).

Głównym offsetobiorcą, zgodnie z umową zawartą pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej a Leonardo MW Ltd. są Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. oraz Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej. 

Wartość transferu technologii wynosi 395 882 751 zł i obejmuje 9 zobowiązań offsetowych.  Najważniejszym z nich będzie utworzenie w WZL-1 licencjonowanego Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców. Dzięki podpisanym umowom, duża część kompetencji, zwłaszcza dotyczących obsługi technicznej, serwisów i napraw dostarczonych w przyszłości maszyn, zostanie przekazana do polskich podmiotów. Efektem tych umów jest także transfer wiedzy do naszych ośrodków naukowych.


Więcej informacji na temat podpisanej umowy na zakup śmigłowców dla Marynarki Wojennej - https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/nowe-smiglowce-dla-marynarki-wojennej2


***
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A., z siedzibą w Łodzi i Oddziałem w Dęblinie, to jeden z liderów wśród spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Specjalizuje się w obsługach i naprawach głównych śmigłowców. Swoje usługi świadczy zarówno dla Lotnictwa Sił Zbrojnych RP, jak i dla zagranicznych partnerów biznesowych. Podstawową i kluczową działalnością WZL-1 S.A. są naprawy główne, remonty, obsługi i modernizacje śmigłowców Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24, silników lotniczych rodziny TW3-117 oraz obsługi samolotów wojskowych i cywilnych. Spółka została wskazana jako Centrum Serwisowe Śmigłowców Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
 

Zdjęcia (4)