W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca Polski z Grupą Wyszehradzką (V4)

Grupa Wyszehradzka jest regionalnym forum współpracy, w skład którego wchodzą Czechy, Polska, Słowacja oraz Węgry – państwa Europy Środkowej będące jednocześnie członkami Unii Europejskiej i NATO. Łączy nas nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, lecz także wspólna historia, kultura i tradycje.

Za datę powstania V4 przyjmuje się 15 lutego 1991 r., czyli datę spotkania prezydentów państw Grupy w węgierskim mieście Wyszehrad. Tego dnia ustalono główne cele funkcjonowania V4 – współpraca w ramach integracji europejskiej oraz transatlantyckiej, jak również zdecydowano o wprowadzeniu konsultacji oraz koordynacji wspólnych działań i dążeniu do wypracowywania spójnego stanowiska państw V4 na arenie międzynarodowej. Działania Grupy koncentrują się na wzmacnianiu stabilności i bezpieczeństwa w regionie środkowoeuropejskim.

Współpraca w ramach V4 nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w wybranych obszarach, prowadzonych przez przedstawicieli instytucji administracji rządowej i organizacji pozarządowych. Jedynym mechanizmem organizacji prac V4 są pełnione rotacyjnie przez państwa V4 roczne Prezydencje.

1 lipca 2020 r. Polska objęła roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej i przewodniczyła pracom V4 do 30 czerwca 2021 r.

{"register":{"columns":[]}}