W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzmacniamy zdolności obrony powietrznej Wojska Polskiego

29.03.2023

„Zatwierdziłem kolejną umowę w sprawie pozyskania dla Wojska Polskiego stacji radiolokacyjnych Bystra. Pierwsza umowa jest już realizowana. W tym roku pierwsze stacje radiolokacyjne trafią do Wojska Polskiego. Ta umowa to kolejne 22 stacje radiolokacyjne. Jej wartość to 1,1 mld. złotych. Mechanizm dotyczący produkcji stacji jest już sformowany. Mamy dostawę pierwszych egzemplarzy w tym roku. Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego. Takie zdolności już oczywiście są, ale wzmacniamy je kolejnymi warstwami” - powiedział wicepremier - minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w zakładach PIT-RADWAR S.A.

umowa na Bystra

W środę 29 marca szef resortu obrony narodowej zatwierdził umowę wykonawczą zawartą pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia, a Konsorcjum PGZ-PILICA+.

„System Pilica+, w którego skład wejdą stacje radiolokacyjne, jest polskim projektem. Jest projektem, który uzupełni zdolności, które już posiadamy i rozwijamy. A więc zaczynając od strefy najniższej, gdzie wykorzystujemy polskie Pioruny, poprzez strefę wyższą, gdzie mamy konstrukcje powstałe we współpracy z naszym brytyjskim partnerem. W Polsce mamy takie na wzór brytyjski - SkySabre. W Rzeszowie na podstawie tego wzoru stworzyliśmy polski system Narew. Oczywiście wyższa warstwa systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, to są Patrioty. Pilica + będzie służyła osłonie Patriotów i będzie uzupełniała niższe warstwy”

– mówił wiceprezes Rady Ministrów.

Przedmiotem umowy wykonawczej na dostawę stacji radiolokacyjnych BYSTRA na potrzeby zestawów PILICA+ są 22 zdolne do przerzutu stacje radiolokacyjne (ZDPSR) BYSTRA.

Wicepremier Błaszczak podkreślił, że tam gdzie to możliwe realizowane są zamówienia dla Wojska Polskiego w krajowym przemyśle zbrojeniowym.

„Co do zasady, tam gdzie to możliwe lokujemy nasze zamówienia w polskim przemyśle zbrojeniowym. Chciałbym podziękować szefowi PGZ i pracownikom oraz kadrze PIT-RADWAR za przygotowanie produkcji i wdrożeniem projektu. Zapewniam państwa, że konsekwentnie będziemy wzmacniać Wojsko Polskie”

- powiedział szef MON.

„Wyciągamy też wnioski z wojny na Ukrainie. Widzimy jakie rodzaje wojsk mają większe znaczenie. Oczywiście mam tu na myśli wojska lądowe, artylerię, ale przede wszystkim obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową, która pełni bardzo istotną rolę”

– zaznaczył wicepremier Mariusz Błaszczak.

GALERIA-->> Wzmacniamy zdolności obrony powietrznej Wojska Polskiego

***

Przeciwlotnicze zestawy rakietowo-artyleryjskie PILICA+ będą pełnić rolę podstawowych systemów przeciwlotniczych Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych, których zasadniczym przeznaczeniem będzie uzupełnienie stref ognia zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu na małych i bardzo małych wysokościach oraz osłona zestawów WISŁA.  ZRA PILICA+ będzie obejmował wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu iLAUNCHER z rakietami CAMM, radary BYSTRA oraz elementy przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich (PSR-A) PILICA, czyli: stanowisko dowodzenia, radar krótkiego zasięgu, 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, podsystem łączności oraz pojazdy amunicyjne i pojazdy transportowe, a w dalszej kolejności armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną oraz system przeznaczony do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych.

***

Zdolna do przerzutu stacja radiolokacyjna BYSTRA przeznaczona jest  do wykrywania i wskazywania celów w przeciwlotniczych zestawach krótkiego zasięgu stosowanych do osłony taktycznych ugrupowań bojowych przed środkami napadu powietrznego.  Stacja może pracować w kilku trybach pracy dostosowanych do realizowanego zadania bojowego. W każdym z trybów przeszukiwanie dookólne realizowane jest poprzez obrót anteny i skanowanie przestrzeni charakterystyką nadawczo-odbiorczą formowaną programowo. Zasięg instrumentalny ZDPSR BYSTRA wynosi 80 km.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}