W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdany egzamin podczas Saber Strike 2018

16.06.2018

- Gratuluję zakończonych ćwiczeń Saber Strike 2018, w których braliście udział. To bardzo ważne ćwiczenie pokazujące sprawność działania i współdziałania. Wasz udział w Saber Strike to rozszerzenie kompetencji, które zapewnią Polakom bezpieczeństwo na wypadek sytuacji kryzysowej – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami 5. Pułku Inżynieryjnego.

160618_MMB_pulkinz_WKrol_01

W sobotę szef MON przebywał w województwie zachodniopomorskim, gdzie odwiedził żołnierzy służących w 5. Pułku Inżynieryjnym ze Szczecina Podjuchy. Minister Mariusz Błaszczak nawiązał także do udziału Wojska Polskiego w misjach zagranicznych, w których niejednokrotnie brali udział żołnierze pułku. - Misje wojskowe są ważne dla nas dlatego, że budujemy w ten sposób solidarność w ramach NATO. Niejednokrotnie słyszałem, szczególnie od sekretarza obrony USA, że Amerykanie wielką wagę przywiązują do obecności sojuszników na misjach zagranicznych – zaznaczył szef MON. 

Międzynarodowe manewry na poligonie drawskim Saber Strike 2018, w których  wzięli udział żołnierze 5. Pułku wymagały od prawie 5000 żołnierzy ścisłej kooperacji. Wojskowi realizowali zadania taktyczne wykorzystując liczne transportery opancerzone Rosomak, bojowe wozy piechoty Bradley, czołgi Abrams, śmigłowce Apache, Chinook, Blachhawk, samoloty F-16, Hercules, Casa i Galaxy, a także zestawy przeciwlotnicze Hibneryt.  

Podczas spotkania w jednostce minister podziękował także za działalność społeczną, którą prowadzi 5. Pułk Inżynieryjny. - Edukacja jest podstawą, w tym także kontakt z klasami mundurowymi, z którymi współpracuje jednostka – podkreślił minister. 5. Pułk prowadzi m.in. akcję profilaktyczną na temat procedur w przypadku odnalezienia niewybuchu, która jest skierowana do młodzieży. 

 

W trakcie pobytu w jednostce wojskowej minister obejrzał sprzęt będący na wyposażeniu pułku oraz rozmawiał z żołnierzami na temat ich służby. Szef MON wyróżnił i podziękował żołnierzom, którzy brali udział w usuwaniu skutków nawałnic jakie miały miejsce w województwie kujawsko–pomorskim w 2017 r.

***

Przed wizytą w pułku minister Mariusz Błaszczak uczestniczył w uroczystości odsłonięcia pomnika śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie.

***

5. Pułk Inżynieryjny (5pinż) jest oddziałem wojsk inżynieryjnych, przeznaczonym do wykonywania zadań wsparcia inżynieryjnego na korzyść sił międzynarodowych i krajowych. Dodatkowym zadaniem niemilitarnym jest wsparcie służb w ramach ustawy o zarządzaniu kryzysowym, poprzez utrzymywanie w gotowości sił i środków do zwalczania klęsk żywiołowych oraz usuwania ich skutków. Na bazie pułku funkcjonuje również Wojskowa Jednostka Odbudowy (WJO). 

Pułk jest w strukturach NATO, podlega wielonarodowej 29 Brygadzie Inżynieryjnej, której dowództwo stacjonuje w Wielkiej Brytanii. Przewidziany jest do realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego związków taktycznych korpusu sił szybkiego reagowania oraz sił międzynarodowych realizujących misje pokojowe i stabilizacyjne w różnych częściach świata.  

Historia pułku sięga 1921 r., kiedy został sformowany w Krakowie jako 5 Pułk Saperów. W 1944 r. sformowano 5 Brygadę Saperów, która brała udział w rozminowaniu Warszawy. W 1946 r. brygada została przeniesiona do Szczecina. W 1983 r. jednostka otrzymała imię patrona gen. Ignacego Prądzyńskiego, a w 1994 r. sztandar ufundowany przez społeczność Szczecina. W 2001 r. jednostka stał się 5 Pułkiem Inżynieryjnym. Święto pułku ustanowiono na 8 maja. Pułk (wtedy brygada) brał udział w rozminowaniu Warszawy oraz kwatery Hitlera w Kętrzynie (Wilczy Szaniec). 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}