W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zostań Żołnierzem RP

W poniedziałek, 1 lipca Mariusz Błaszczak, szef MON w Łebie ogłosił założenia programu promującego służbę w Wojsku Polskim. Kolejne etapy kampanii będą realizowane w dwóch formach. W trasę znów wyruszą charakterystyczne busy rekrutacyjne Wojska Polskiego. Tym razem pojawią się w 3 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko – mazurskim.

Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej

Kampania "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" ma na celu zwiększenie liczebności Wojska Polskiego poprzez przedstawienie realiów wojskowej służby przez samych żołnierzy w bezpośrednich rozmowach z zainteresowanymi i zachęcenie do wstąpienia do wojska.

Mobilne zespoły rekrutacyjne składające się z żołnierzy Wojska Polskiego, przedstawicieli TOAW oraz podchorążych z uczelni wojskowych będą udzielać odpowiedzi na Wasze pytania dotyczące rekrutacji, przebiegu i perspektyw służby wojskowej. Będziecie mogli również porozmawiać o miejscowej jednostce czy znajdującej się w okolicy uczelni wojskowej.

Grafik mobilnych punktów informacyjno-rekrutacyjnych w okresie wakacyjnym.

Ponadto w ramach kolejnego etapu kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, od 13 lipca do 24 sierpnia, w każdą sobotę w wybranych jednostkach wojskowych zapewniamy niepowtarzalną możliwość wstąpienia do Wojska Polskiego na jeden dzień.

Więcej informacji oraz regulamin akcji w zakładce Wojskowe Wyzwanie.

***

„Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” to hasło, które wzbudziło na nowo zainteresowanie wojskową służbą wśród Polek i Polaków. 4 lutego br. rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, podczas której Ministerstwo Obrony Narodowej zainaugurowało III etap kampanii "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". 

Kwalifikacja wojskowa dotyczy w 2019 roku około 210 tysięcy Polek i Polaków. Podczas wizyty w komisjach wojskowych, ustalana jest zdolności do służby młodych osób. Każda osoba zgłaszająca się do kwalifikacji ma założoną ewidencję wojskową i dostaje książeczkę wojskową. Ministerstwo Obrony Narodowej chce wykorzystać ten „pierwszy kontakt” wielu młodych ludzi z Wojskiem Polskim. Podczas wizyty w komisjach, żołnierze i pracownicy Wojskowych Komend Uzupełnień prowadzą działania rekrutacyjne, podobne jak przy poprzednich edycjach kampanii.

W III etap kampanii włączyli się także sportowcy. O swojej decyzji o wstąpieniu do Wojska Polskiego oraz korzyściach z tego wynikających opowiada m. in. Sofia Ennaoui, lekkoatletka specjalizująca się w biegach średnich i długich, finalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku w biegu na 1500 metrów i wicemistrzyni Europy z 2018 roku na tym dystansie. Sofia w październiku 2018 roku rozpoczęła służbę wojskową! Oprócz lekkoatletyki jej pasją jest wojsko i te dwie sfery doskonale łączy w swoim życiu. Świadczą o tym jej zwycięstwa na mityngach w Ostrawie i Madrycie.

***

Podczas zimowych ferii szkolnych od 14 stycznia do 24 lutego br. w 5 województwach na południu Polski prowadzony był II etap kampanii "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Kampania ma na celu zwiększenie liczebności Wojska Polskiego poprzez przedstawienie realiów wojskowej służby przez samych żołnierzy w bezpośrednich rozmowach z zainteresowanymi i zachęcenie do wstąpienia do wojska. Kampania będzie realizowana przez Wojewódzkie Sztaby Wojskowe z Krakowa, Wrocławia, Katowic, Rzeszowa i Kielc.

Tym razem mobilne zespoły rekrutacyjne poruszające się specjalnie oznakowanymi busami można było spotkać w ośrodkach narciarskich i sportowych w województwach małopolskim, dolnośląskim, śląskim, podkarpackim i świętokrzyskim. O służbie opowiadali zarówno szeregowi, podoficerowie, jak i oficerowie, ale także  - co było nowością – podchorążowie akademii wojskowych: Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Marynarki Wojennej i Wojskowej Akademii Technicznej.

***

Ministerstwo Obrony Narodowej zainaugurowało kampanię „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” 14 października 2018 roku. Pierwszy etap realizowany był w formule tzw. „tygodni rekrutacyjnych”. Co miesiąc, w wyznaczonym tygodniu, w teren wyruszały  mobilne zespoły rekrutacyjne, złożone  z żołnierzy lokalnych jednostek wojskowych i przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień lub Wojewódzkich Sztabów Wojskowych.

Zespoły odwiedzały takie miejsca, jak centra handlowe, ośrodki sportu, rynki miejskie czy centra rozrywki. Nawiązując bezpośrednie kontakty, z klientami i przechodniami,  żołnierze rozmawiali o służbie wojskowej, armii, miejscowej jednostce czy znajdującej się w okolicy szkole wojskowej. Opowiadali o własnych doświadczeniach, dostępnych ścieżkach kariery i perspektywach rozwoju.

Polska armia powinna być liczniejsza, dlatego głównym celem organizatorów kampanii jest zachęcenie młodych ludzi, by planując swoją przyszłość, wzięli pod uwagę możliwość bycia żołnierzem zawodowym. O potrzebach polskich sił zbrojnych mówi się wiele, warto jednak zwrócić też uwagę na korzyści, jakie niesie służba wojskowa: stałość i pewność zatrudnienia, możliwość zdobycia wysoko specjalistycznych kwalifikacji oraz atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego i osobistego.

Kampania jest odpowiedzią na wzrost społecznego zainteresowania wojskiem i zdobywaniem kompetencji związanych z bezpieczeństwem. Jej celem jest   zwiększenie stanu osobowego polskiej armii we wszystkich rodzajach sił zbrojnych (wojskach lądowych, specjalnych, lotnictwie, marynarce wojennej i obronie terytorialnej), w służbie zawodowej i w rezerwie oraz we wszystkich korpusach osobowych − szeregowych, podoficerów i oficerów.