W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna – Numer 2/2021

15.07.2021

Okładka biuletynu Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna. Na grafice tytuł biuletynu umieszczony na niebieskim tle.

Zapraszamy do lektury nowego wydania biuletynu „Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna”. W roku bieżącym Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie obchodzi 60-lecie swojego funkcjonowania, jako jedyne w Polsce składowisko krótko życiowych zużytych źródeł i odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych. Ta okrągła rocznica jest dobrą okazją, by przybliżyć Państwu problematykę postępowania z odpadami promieniotwórczymi, której poświęcony jest cały bieżący numer Biuletynu.

W pierwszych dwóch artykułach: „Odpady promieniotwórcze w Polsce” (str. 5) oraz „Zmiany konieczne do wprowadzenia w polskim systemie postępowania z odpadami promieniotwórczymi w związku z rozwojem energetyki jądrowej” (str. 12) oddajemy głos przedstawicielom organizacji, na których spoczywa odpowiedzialność za realizację postępowania z odpadami promieniotwórczymi w skali kraju, tj. Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP), który zbiera odpady promieniotwórcze od ich wytwórców z całej Polski i przygotowuje je do składowania, ponosząc bezpośrednią odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa tego postępowania, oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ), nadzorującego ZUOP i odpowiedzialnego za zapewnienie organizacyjnych i finansowych warunków ciągłego odbierania i składowania odpadów w dalekosiężnej, wieloletniej perspektywie czasowej, uwzględniającej między innymi plany rozwoju w Polsce energetyki jądrowej.

Kolejne dwa artykuły: „Bezpieczeństwo postępowania z odpadami promieniotwórczymi w Polsce w świetle wymagań Konwencji Wspólnej” (str. 25) oraz „Podsumowanie misji ARTEMIS w Polsce” (str. 40) poświęcone są mechanizmom niezależnej, zewnętrznej kontroli dozorowej – autorzy opisują, czy bezpieczeństwo postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym jest zapewnione na odpowiednim poziomie przez organizacje i organy do tego powołane (ZUOP i MKiŚ) i czy odpowiada międzynarodowym standardom.

Biuletyn dostępny na oficjalnej stronie PAA:

Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna nr 2/2021

Materiały

Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna nr 2/2021
Bezpieczeństwo​_Jądrowe​_i​_Ochrona​_Radiologiczna​_nr​_2​_2021.pdf 16.30MB