W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo jądrowe w Unii Europejskiej

24.04.2023

Przedstawiciele krajowych dozorów jądrowych państw członkowski UE 24 kwietnia spotkali się w Brukseli, by omówić dalszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa jądrowego. Na posiedzeniu Europejskiej grupy organów regulacyjnych ds. bezpieczeństwa jądrowego (ENSREG) Polskę reprezentował Prezes Państwowej Agencji Atomistyki Andrzej Głowacki.

Bezpieczeństwo jądrowe w Unii Europejskiej

Podczas spotkania omówiono tematyczne przeglądy obiektów jądrowych (Topical Peer Review – TPR) zlokalizowanych w Unii Europejskiej, aktualny stan bezpieczeństwa jądrowego na Ukrainie oraz partnerstwo na rzecz małych reaktorów modułowych. Ponadto tematyką spotkań były plany związane z misjami Zintegrowanego Przeglądu Dozoru Jądrowego (IRRS) i ARTEMIS, a także harmonogram prac grupy na lata 2024-2026.

Głównym celem oceny TPR jest wzmocnienie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej obiektów jądrowych. W ramach oceny TPR każdy kraj przeprowadza samoocenę, zgodnie z wytycznymi ENSREG i Zachodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Regulatorów Jądrowych (WENRA). Na podstawie oceny sporządzane są krajowe raporty, które następnie opiniują eksperci z krajów Unii Europejskiej. Więcej pisaliśmy o tym w komunikacie „Ruszyły konsultacje publiczne dokumentów regulujących tematyczny przegląd obiektów jądrowych”.

Misje IRRS i ARTEMIS polegają na analizie oraz porównaniu rozwiązań prawnych, technicznych i organizacyjnych stosowanych w danym państwie z odpowiednimi standardami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Wyniki prowadzonego przeglądu służą identyfikacji obszarów wymagających dalszego wzmocnienia krajowego systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. W tym roku misja IRRS odbędzie się również w Polsce.

ENSREG (ang. European Nulear Safety Regulatory Group) zajmuje się współpracą w zakresie bezpieczeństwa jądrowego pomiędzy przedstawicielami dozorów jądrowych państw UE. Prace grupy koncentrując się wokół wymiany doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa jądrowego, w odniesieniu do elektrowni i obiektów jądrowych, licencjonowania, postępowania z wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi, a także komunikacji z opinią publiczną.

{"register":{"columns":[]}}