W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Brak zagrożenia radiologicznego po uszkodzeniach w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

21.09.2022

Po kolejnym ostrzale Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie ma zagrożenia radiologicznego – potwierdził PAA ukraiński dozór jądrowy.

Komunikat Państwowej Agencji Atomistyki

Po kolejnym ostrzale Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej uszkodzeniu uległ rurociąg systemu pomocniczego odbioru ciepła znajdujący się poza obudową bezpieczeństwa. Trwają prace naprawcze. Nie ma zagrożenia radiologicznego, a zdarzenie nie ma wpływu na bezpieczeństwo jądrowe – dodaje SNRIU.

Jak podaje ukraiński regulator, wszystkie reaktory w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej są w stanie zimnego wyłączenia. Oznacza to, że reaktory generują znacznie mniejsze ilości ciepła (tzw. ciepło powyłączeniowe) w porównaniu do warunków występujących w trakcie normalnej pracy. W następstwie systemy odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła powyłączeniowego nie muszą pracować z pełną swoją wydajnością.

W Polsce sytuacja radiacyjna jest w normie

Aktualnie w kraju nie ma zagrożenia radiologicznego dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. PAA stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju – wskazania przyrządów pomiarowych są w normie. Bieżące wyniki stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych udostępniamy na stronie PAA: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/

Nie ma powodów do przyjmowania preparatów ze stabilnym jodem

W sytuacji braku zagrożenia radiacyjnego, Państwowa Agencja Atomistyki odradza spożycie preparatów ze stabilnym jodem, w tym płynu Lugola. PAA zwraca uwagę, iż samodzielne przyjmowanie tego typu preparatów może być szkodliwe dla zdrowia. Skutkiem ubocznym stosowania preparatów ze stabilnym jodem może być nadmierne uaktywnienie tarczycy, co może doprowadzić do jej nadczynności. U niektórych pacjentów, w tym cierpiących na zaburzenia układu krążenia, może to doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia.

{"register":{"columns":[]}}