W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyskusja nad wykorzystaniem technologii jądrowej w transformacji energetycznej Polski z udziałem Prezesa PAA

14.04.2023

Tworząc sektor jądrowy w Polsce, należy wykorzystać istniejące rozwiązania i dostosować je w jak najlepszy sposób do polskich warunków. Nie musimy w Polsce tworzyć „wszystkiego” od nowa, musimy jak najlepiej poznać dobre wzory i wykorzystać międzynarodowe doświadczenia – mówił Prezes PAA Andrzej Głowacki podczas Konferencji Energetycznej EuroPOWER & OZE POWER.

Dyskusja nad wykorzystaniem technologii jądrowej w transformacji energetycznej Polski z udziałem Prezesa PAA. Na zdjęciu widoczni paneliści.

Andrzej Głowacki 14 kwietnia wziął udział w dyskusji panelowej „Jak zrealizować ambitne plany stworzenia sektora energetyki jądrowej w Polsce?”, która była częścią konferencji Energetyka - Społeczeństwo - Gospodarka. Uczestnicy rozmawiali o bezpieczeństwie energetyki jądrowej, roli w modernizacji kraju oraz budowie zaplecza inżynierskiego na potrzeby sektora.

– Zagadnienie budowy zaplecza inżynierskiego dla atomu jest realnym wyzwaniem. Potrzebujemy wielu specjalistów w różnych dziedzinach technicznych. Specjaliści ci są potrzebni zarówno w sektorze przedsiębiorstw, jak i dozorze jądrowym ­– tłumaczył Andrzej Głowacki.

Państwowa Agencja Atomistyki do 2026 roku planuje zatrudnić dodatkowo 70 pracowników, którzy wezmą udział w pracach związanych z Programem polskiej energetyki jądrowej.

Dyskutowano również o technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Obecnie te technologie są przedmiotem oceny przez dozory jądrowe w różnych krajach.

Bez zgody dozoru jądrowego żaden nowy reaktor nie zostanie oddany do eksploatacji. Bezpieczeństwo jądrowe jest priorytetem i podlega weryfikacji od etapu projektowania, przez budowę, aż do zamknięcia obiektu, włącznie z gospodarką odpadami promieniotwórczymizapewnił podczas panelu Prezes PAA.

13-14 kwietnia 2023 r. przedstawiciele podmiotów energetycznych, reprezentanci administracji centralnej oraz przedstawiciele świata nauki i stowarzyszeń branżowych spotkali się w Warszawie, aby przedyskutować najważniejsze aspekty funkcjonowania i rozwoju branży energetycznej.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}