W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejna instytucja z autoryzacją Prezesa PAA – IFJ PAN

05.07.2023

Prezes PAA Andrzej Głowacki 3 lipca wręczył dyrektorowi Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk Tadeuszowi Lesiakowi decyzję o autoryzacji IFJ PAN. Wręczenie decyzji odbyło się podczas sympozjum ,,Ochrona Radiologiczna wobec wyzwań Polskiego Programu Energetyki Jądrowej – badania, rozwój, kadry’’.

Prezes PAA Andrzej Głowacki (z prawej) wręczył dyrektorowi Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk Tadeuszowi Lesiakowi (z lewej) decyzję o autoryzacji

Autoryzacja Prezesa PAA potwierdza wysoką jakość prac świadczonych przez autoryzowaną instytucję na rzecz bezpieczeństwa jądrowego. Jest to pierwszy krok do ubiegania się przez autoryzowaną jednostkę o rolę organizacji wsparcia technicznego dla PAA w procesie licencjonowania i nadzoru nad budową elektrowni jądrowych.

Zakres autoryzacji dla IFJ PAN obejmuje: oceny stanu radiologicznego środowiska przed lokalizacją, podczas uruchamiania i w okresie eksploatacji elektrowni jądrowej oraz oceny systemów dozymetrii indywidualnej i środowiskowej dla elektrowni jądrowej i pomiarów w jej otoczeniu.

Sympozjum IFJ PAN

Sympozjum, które odbyło się w auli Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie,  rozpoczęło się od prezentacji prezesa Andrzeja Głowackiego na temat strategii i polityki rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce. To kompleksowy dokument, który określa najważniejsze cele i kierunki działań, a także przedstawia opis aktualnego stanu oraz zasady bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. PAA wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska opracowała strategię w 2022 r. Dokument można pobrać ze strony PAA TUTAJ.

Sympozjum było okazją do przedstawienia istniejącego w Polsce potencjału badawczego w zakresie ochrony radiologicznej oraz identyfikację potrzeb badawczych, organizacyjnych i prawnych, a także wynikających z nich, niezbędnych działań. Podczas sympozjum przedstawiono m.in. raport, który analizuje organizację, przepisy, sytuację badań naukowych i potrzeby rozwoju ochrony radiologicznej w Polsce.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}