W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostrzał Narodowego Centrum Badawczego w Charkowie. Sytuacja radiacyjna w normie

26.06.2022

Nie ma zagrożenia radiologicznego dla Polski po ostrzale Narodowego Centrum Badawczego w Charkowie. O kolejnym ataku wojsk Federacji Rosyjskiej na obiekt jądrowy w Charkowie poinformował ukraiński urząd dozoru jądrowego (SNRIU).

Komunikat Państwowej Agencji Atomistyki

25 czerwca wojska rosyjskie dokonały ostrzału charkowskiego Narodowego Centrum Badawczego, na terenie którego znajduje się budynek z reaktorem  „Źródło neutronów”. Wskutek działań agresora uszkodzone zostały systemy wentylacyjne oraz chłodzenia, generatory diesla i ściany obiektu. Jak wynika z przeprowadzonych na miejscu pomiarów dozymetrycznych, poziom promieniowania w Centrum jest w normie – informuje ukraiński dozór jądrowy.

To kolejny atak wojsk Federacji Rosyjskiej na ten obiekt od początku wojny w Ukrainie. W następstwie poprzednich działań militarnych zniszczone zostały m.in. podzespoły układu wentylacji, układu chłodzenia, liniowy akcelerator elektronów, a także sam budynek.

Od 24 lutego br. instalacja jądrowa w Narodowym Centrum Badawczym w Charkowie znajduje się w stanie podkrytycznym (jest wyłączona).

Sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie

Obecnie w Polsce nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców. Państwowa Agencja Atomistyki prowadzi monitoring radiacyjny w kraju 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Najnowsze wskazania aparatur pomiarowych są w normie. Aktualne dane ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych publikowane są na bieżąco na stronie PAA: https://www.gov.pl/web/paa/sytuacja-radiacyjna

{"register":{"columns":[]}}