W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat PAA w sprawie aktualnej sytuacji w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia

09.03.2022

Nie ma zagrożenia radiologicznego dla Polski w związku z utratą zasilania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie. PAA nie odnotowała niepokojących wskazań aparatury pomiarowej.

Komunikat Państwowej Agencji Atomistyki

Odcięcie zasilania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia 

Jak informuje ukraiński dozór jądrowy, obiekty jądrowe w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia są obecnie zasilane przez generatory diesla. Mogą one dostarczać prąd przez co najmniej 48 godziny. Po dostawie paliwa możliwe będzie przedłużenie pracy generatorów. 

PAA informuje, że obecnie nie ma zagrożenia radiologicznego w związku z utratą zasilania z linii wysokiego napięcia. Na terenie Strefy znajduje się m.in. przechowalnik ISF-1 z wypalonym paliwem jądrowym. 

Po wyłączeniu reaktora paliwo jądrowe generuje ciepło powyłączeniowe, ale ilość tego ciepła drastycznie spada wraz z mijającym czasem. W ciągu pierwszych dziesięciu lat jest to spadek dziesięciokrotny. Niektóre kasety paliwowe mają ok. 20 lat. Jak wynika z ukraińskiego raportu opracowanego w 2011 r., w przypadku utraty zasilania zewnętrznego i dodatkowych źródeł zasilania, temperatura wody chłodzącej wypalone paliwo nie przekroczy 70 stopni Celsjusza. Taka sytuacja nie będzie się wiązać z zagrożeniem radiologicznym.

PAA o komunikacie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej 

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w Wiedniu poinformowała w komunikacie z 8 marca o utraconym kontakcie z systemem ewidencji materiałów jądrowych w Czarnobylu. System, o którym informuje w swoim komunikacie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, służy do ewidencji – nadzoru stanu materiałów jądrowych, które znajdują się na terenie wyłączonej z eksploatacji byłej Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu. Głównym zadaniem systemu, o którym pisze MAEA, jest zapewnienie, aby dostępne w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia materiały jądrowe były wykorzystywane wyłącznie w celach pokojowych. System ten nie ma nic wspólnego z systemami bezpieczeństwa jądrowego.
Od 24 lutego 2022 r. wszystkie obiekty znajdujące się w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia są pod kontrolą wojsk rosyjskich. Obecnie pracownicy tych obiektów pełnią służbę 13. dzień z rzędu, starając się zapewnić bezpieczną eksploatację obiektów – informuje MAEA.  

Zgodnie z informacjami otrzymanymi od personelu elektrowni jądrowej w Czarnobylu, parametry obiektów elektrowni jądrowej w Czarnobylu nadal mieszczą się w standardowych granicach. Na chwilę obecną w Ukrainie pracuje 8 z 15 reaktorów, w tym 2 na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej przejętej przez wojska rosyjskie. Poziom promieniowania pozostaje w normie. 

Sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie

Państwowa Agencja Atomistyki prowadzi stały, całodobowy monitoring sytuacji radiacyjnej w kraju. Obecnie w Polsce nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. 

Aktualne dane ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych (ang. Permanent Monitoring Station – PMS) publikowane są na bieżąco na stronie PAA: https://www.gov.pl/web/paa/sytuacja-radiacyjna

Regularnie publikujemy także komunikaty na temat sytuacji radiacyjnej w mediach społecznościowych: https://twitter.com/PAAtomistyki.

{"register":{"columns":[]}}