W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lekcja o promieniowaniu

28.02.2023

Jak wykrywać i mierzyć promieniowanie, skoro go nie widać i nie czuć? Co może być radioaktywne? Jak się zabezpieczyć przed szkodliwym promieniowaniem? Na te i inne pytania odpowiadał w Szkole Podstawowej Przymierza Rodzin nr 3 w Warszawie ekspert Państwowej Agencji Atomistyki. Uczniowie mogli także pod okiem pracownika PAA wykonać pomiary.

Ekspert PAA na lekcji o promieniowaniu omawia zagadnienia związane z tematyką promieniowania i ochrony radiologicznej

Ekspert Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki na zaproszenie uczniów gościł we wtorek w szkole. Wyjaśniał czym jest promieniotwórczość i jak mierzy się promieniowanie jonizujące. Opowiadał o promieniowaniu wokół nas, ochronie radiologicznej i czym zajmuje się na co dzień Agencja.

Podczas spotkania można było dowiedzieć się, że mimo iż promieniowanie jest niewykrywalne przez nasze zmysły, da się je mierzyć przy użyciu różnych metod. Już bardzo niskie natężenie promieniowania, o wiele niższe niż natężenie szkodliwe dla ludzi, można wykrywać poprzez detektory, np. licznik Geigera-Müllera. I tak, uczniowie z pomocą eksperta PAA mogli wykryć niewielkie promieniowanie powszechnie dostępnych składników – soli potasowej czy tabletek z potasem.

Lekcja wpisuje się w planowane, edukacyjne spotkania ekspertów PAA z młodzieżą szkolną i akademicką. Kolejne spotkanie ma odbyć się ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego.

Państwowa Agencja Atomistyki prowadzi również akcję informacyjno-edukacyjną #PoznajPAA w mediach społecznościowych. Mówimy w niej o zagadnieniach takich jak promieniowanie, bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna oraz czym zajmują się nasi pracownicy.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}