W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie ma zagrożenia w związku z wyłączeniem bloku nr 1 w Białoruskiej Elektrowni Jądrowej

13.07.2021

W dniu 12 lipca br. doszło do automatycznego wyłączenia generatora prądu w części niejądrowej elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi.

Белорусская атомная электростанция

O sytuacji poinformowało na swojej stronie internetowej białoruskie Ministerstwo Energii, jednocześnie podając informację, że odczyty poziomu promieniowania pozostają cały czas w normie.


Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych zmian w pomiarach promieniowania jonizującego w ramach krajowego systemu monitoringu radiacyjnego, jak również nie otrzymano zgłoszenia o jakimkolwiek zagrożeniu w międzynarodowych systemach wczesnego powiadamiania o awariach jądrowych.


PAA, po skierowaniu zapytania, otrzymała również potwierdzenie od Gosatomnadzoru, białoruskiego urzędu dozoru jądrowego, że wyłączenie reaktora w bloku nr 1 nie stwarza żadnego zagrożenia dla ludzi i środowiska naturalnego, a spowodowane było zadziałaniem systemu zabezpieczenia generatora przed przeciążeniem. Ponadto, Gosatomnadzor przekazał, że szczególy zdarzenia będą jeszcze wyjaśniane.