W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe porozumienie o współpracy z amerykańskim dozorem jądrowym

16.06.2023

Wspólne szkolenia, badania, wymiana informacji technicznej, współpraca w zakresie nowych technologii jądrowych. To główne założenia nowego porozumienia o współpracy pomiędzy Państwową Agencją Atomistyki a Komisją Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych (NRC). Porozumienie podpisali szefowie obu instytucji podczas spotkania dwustronnego w Waszyngtonie.

Przedstawiciele Komisji Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych Ameryki (US NRC) i Państwowej Agencji Atomistyki oraz Ambasady RP w Waszyngtonie

– Nie tylko kontynuujemy, ale też zacieśniamy naszą współpracę z amerykańskim dozorem, która trwa już od 13 lat – mówił Prezes Państwowej Agencji Atomistki Andrzej Głowacki. – NRC jest dla nas bardzo ważnym partnerem, tym bardziej w kontekście programu budowy w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej, dla której wybrano właśnie amerykańską technologię – reaktor typu AP1000, zaprojektowany przez Westinghouse Electric Company. Ta współpraca ma ułatwić polskiemu dozorowi proces licencjonowania oraz nadzoru. NRC ma ogrom doświadczenia na tym polu, z którego chcemy korzystać – podsumował Prezes Głowacki.

Podpisane w czwartek 15 czerwca porozumienie zakłada współpracę pomiędzy PAA a NRC w zakresie:

  • wymiany informacji technicznej,
  • działalności związanej z nowymi technologiami, takimi jak zaawansowane reaktory i małe reaktory modułowe (SMR),
  • badań nad bezpieczeństwem jądrowym,
  • szkoleń i udziału pracowników w indywidualnych projektach.

Współpraca dozorowa – najbliższe plany

Najważniejsze działania w ramach dalszej współpracy polsko-amerykańskiej skupiają się w obszarze szkoleń oraz wymiany informacji technicznych. PAA i NRC będą kontynuować kilkumiesięczne staże stanowiskowe dla polskich ekspertów w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym roku z tej formy szkolenia skorzystało 12 pracowników Agencji oraz Urzędu Dozoru Technicznego. Uczestnicy szkoleń mogą zapoznać się z procesem licencjonowania, nadzoru i budowy reaktora jądrowego. W ubiegłym roku stażyści mogli obserwować  testy rozruchowe bloków jądrowych Vogtle 3 i 4, w których są reaktory tej samej technologii, która ma być zastosowana w Polsce. W planach jest też organizacja warsztatów poświęconych polityce bezpieczeństwa jądrowego oraz procesowi licencjonowania.

PAA będzie również korzystać z doświadczeń amerykańskiego partnera w obszarze analiz bezpieczeństwa, czy przygotowania modelu obliczeniowego dla reaktora AP1000.

Komisja Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych została utworzona jako niezależna agencja przez Kongres USA w 1974 roku, aby zapewnić bezpieczne wykorzystanie energii jądrowej do celów cywilnych przy jednoczesnej ochronie ludzi i środowiska. NRC prowadzi nadzór i kontrolę nad elektrowniami jądrowymi i innymi zastosowaniami promieniowania jonizującego, na przykład w medycynie nuklearnej, poprzez licencjonowanie, inspekcje i egzekwowanie wymogów bezpieczeństwa. Obecnie w Stanach Zjednoczonych działają 93 reaktory jądrowe, które wykorzystywane są do produkcji energii elektrycznej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}