W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy numer biuletynu „Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna” – 2/2023

14.07.2023

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania kwartalnika Państwowej Agencji Atomistyki. W tym numerze biuletynu „Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna” udostępniamy treści m.in. o wysokoaktywnych i długożyciowych odpadach promieniotwórczych i nowoczesnych systemach pomiarów rzeczywistego poziomu promieniowania wokół elektrowni jądrowej.

Biuletyn_nr_2_2023

Bieżący numer biuletynu otwiera artykuł „Stan prac nad budową głębokich geologicznych składowisk odpadów promieniotwórczych z energetyki jądrowej na świecie”. Tekst przedstawia postęp w działaniach zmierzających do budowy geologicznych głębokich składowisk zużytego paliwa jądrowego lub wysokoaktywnych zeszkliwionych odpadów z energetyki jądrowej w trzech najbardziej zaawansowanych w tej dziedzinie krajach: Finlandii, Szwecji i Francji. Do tej pory nie zbudowano głębokiego składowiska geologicznego odpadów z energetyki jądrowej. Może się to zmienić za sprawą rozpoczętej w 2021 r. budowy składowiska geologicznego w Finlandii. Blisko decyzji o podjęciu budowy składowiska geologicznego są także Szwecja i Francja.

W drugim artykule pt.:  „Analiza możliwości pomiarowych detektora µSPEC1500 w monitoringu środowiskowym” zaprezentowano analizę wyników pomiarów testowych, spektrometrycznego detektora półprzewodnikowego pod kątem możliwości zastosowania w warunkach środowiskowych w systemie ciągłego monitoringu radiacyjnego wokół przyszłej elektrowni jądrowej w Polsce. Pomiary przeprowadzono w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR) oraz w siedzibie PAA w Warszawie.

Kolejny artykuł „Systemy zdalnego monitorowania materiałów jądrowych” poświęcony jest zagadnieniu rozwoju technologii bezobsługowych systemów zdalnej weryfikacji i monitorowania materiałów jądrowych na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Opisano w nim nowoczesne systemy obserwacyjno-rejestrujące, systemy sterowania i transmisji danych, plomb elektronicznych z systemami ich zdalnej identyfikacji, szyfrowania, sygnalizacji włamań oraz przesyłu danych i obrazów do centrów zdalnego sterowania.

Kolejna publikacja nawiązuje do obchodów 50-lecia działalności Laboratorium Badawczego Radiometrów (LBR) Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii (WIChiR). W opracowaniu przedstawiono przykłady badań różnych przyrządów i uzyskiwanych wyników pomiarów, w tym między innymi badania odporności całkowitej przyrządów na różne, zewnętrzne czynniki środowiskowe.

Numer zamyka relacja z dorocznej konferencji Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Radiologicznej, która odbyła się z udziałem przedstawicieli Państwowej Agencji Atomistyki w dniach 31 maja - 2 czerwca br. w Kołobrzegu. Zapraszamy do lektury – Biuletyn do pobrania udostępniony poniżej:

Materiały

Biuletyn Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna 2/2023
Bezpieczeństwo​_Jądrowe​_i​_Ochrona​_Radiologiczna​_–​_Numer​_2-2023.pdf 15.88MB
{"register":{"columns":[]}}